تالار نت تالار عروسی
 

چگونه قبل از ازدواج، طرف مقابلتان را بشناسید ؟

 ادمین   4 سال پیش   ارسال دیدگاه   ۹,۱۳۷ بازدید  


یکی از مهمترین دقدقه های هر فرد قبل از ازدواج شناخت خصوصیات فرد مقابل قبل از ازدواج است. اما چگونه میتوان شخصی که قرار است به عنوان همسر آینده مان انتخاب کنیم را بشناسیم ؟ چگونه از خصوصیات اخلاقی او باخبر شویم و متوجه نحوه برخورد او در شرایط مخلتف زندگی شویم ؟ آیا فردی که به عنوان خواستگار در منزل شما حضور دارد و ممکن است او همسر آینده تان باشد می تواند شما را خوشبخت کند ؟ این سوالاتی که هر فرد ممکن است در ذهن خود بپرواند و دغدغه او باشد. برای پیدا کردن این جوابها در ادامه با ما همراه باشید.

دقت داشته باشید فردی را که برای ازدواج بر میگزینید، آیا او شخصیت اجتماعی، یعنی مجموعه برخوردها، رفتارها، آدابِ معاشرت و رفتار اجتماعی اش با عقاید و طرز فکر شما همخوانی دارد یا خیر؟  اگر این همخوانی وجود داشت تحقیقاتی را در مورد خانواده او به عمل آورید و خانواده اش را با خانواده خود از نظر اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی مقایسه کنید، در صورتیکه در یک ردیف بودید می توانید در مورد او فکر کنید و برنامه ریزی های بعدی را انجام دهید.

01

نحوه لباس پوشیدن شما و همسرتان

هنگامی که به خواستگاری می روید و یا اینکه از شما خواستگاری می شود، سعی کنید تا بهترین و زیباترین لباسهایتان را بپوشید و پوششی شیک و مناسب داشته باشید. به یاد داشته باشید که اولین دیدارها و برخوردها همیشه در اذهان باقی خواهند ماند. برخی با لباس های نامناسب و غیر متعارف و نه چندان تمیز در مراسم خواستگاری حاضر می شوند و دیدگاهشان این است که این فرد باید وضعیت زندگی من را بداند در صورتی که این وضع و شرایط خاطره خوبی را در ذهن طرف مقابلتان به جا نمی گذارد.

طرز برخورد و صبحت کردن مناسب در طول خواستگاری

در تمام مدت مراسم خواستگاری سنگین، با متانت و با وقار باشید و این موضوع باید از سوی هر دو خانواده مراعات شود و از رفتارهای نامناسب، جلف و سبک، که ذهنیت های بدی را رقم می زنند بپرهیزید. صادق و هوشیار باشید: در هنگام صحبت کردن به حرف های فرد مورد نظرتان، سراپا گوش کنید، و دقت لازم را به آنها داشته باشید تا مطالب و نکته های گفته شده را بهتر بتوانید به ذهنتان بسپارید و هنگادر زمانی که خودتان صحبت می کنید نیز دقت داشته باشید، سنجیده و فکورانه حرف بزنید. پس از صحبت های حاشیه ای و باخبرشدن ازگذشته و شرح حال فرد مقابلتان  مطلع شدید می توانید طرز فکر و دیدگاهش را راجع به مسائل فرهنگی و مذهب سؤال کنید. در شروع صحبت کردن با فرد مقابل در همان اولین جلسه بنا را بر صداقت، راستگویی و یکرنگی بگذارید و با هم متعهد شوید که هر آنچه می گویید کاملاً از با صدق و صفا است و به شما نیز این تعهدی که بینتان بسته شده پای بند باشید.

سوالهای اولیه قبل از ازدواج

در شروع صحبت بهتر است از فرد مقابل بخواهید که کامل خودش را معرفی کند؛ و یا به عبارت دیگر از وی بخواهید تا بیوگرافی و خلاصه ای از زندگی گذشته اش را برای شما بازگو کند. خود شما نیز خلاصه ای از سرگذشت زندگی خود را برای او مطرح کنید. سرگذشت و بیوگرافی شامل چه چیزهایی می شود؟ معرفی کامل فرد نام و نام خانوادگی، اصالت، شغل، سن، شغل پدر و مادر، دیگر اعضای خانواده و میزان تحصیلات هر یک از آنها، نوع شغل و تحصیلات و سن دیگر افراد خانواده، و یا این که شما در چه طور خانواده ای و با چه شرایطی رشد کرده اید و در شرایط خاص و مشکلات چگونه با مسائل کنار آمده اید و نوع برخورد شما با این مسائل چگونه بوده است. باز هم تاکید میکنیم که در هنگام صحبت کردن فرد مقابلتان، سراپا گوش باشید، و با دقت کلیه نکات و مطالب را به ذهن بسپارید. این موارد می تواند به شناخت و تصمیم گیری بهتر شما کمک کنید. خود شما نیز با دقت و سنجیده صحبت کنید.

اطلاع از مسائل اعتقادی و مذهبی

پس از اطلاع از شرایط کلی، بیوگرافی و شرح حال فرد مقابل اطلاع پیدا کردید وقت آن رسیده تا راجع به مسائل اعتقادی و مذهبی سوال کنید و دیدگاه و طرز فکر وی را جویا شوید. طرز فکر و دیدگاه شما در رابطه با مسائل اعتقادی چگونه است ؟ مسائل اعتقادی و مذهب تا چه هد در زندگی شما تاثیر گذار است ؟ می توانید از خودتان شروع کنید و بعد از فرد مقابلتان بخواهید نگرش خود را عنوان کرده و شرح دهد.  شما نیز با دقت گوش دهید و ذهنتان بسپارید. به عنوان مثال در مورد مسائل مربوط به عمل به واجبات، مستحبات، اعتقادات در مورد مسائل جامعه و حتی مسائل سیاسی صحبت کنید و از فرد مقابل بخواهید صحبت کند تا با طرز فکر و روحیات یکدیگر بیشتر آشنا شوید. بعد از شنیدن صحبت های یکدیگر است که باید آنها را کنار هم گذاشته و مقایسه کنید که آیا فرد مقابل همان فرد ایده آل زندگی ماست ؟

وضعیت مالی و اقتصادی

یکی دیگر از مسائلی که قبل از ازدواج و در ایام خواستگاری باید به آن بپردازی مسائل اقتصادی، شغل و میزان در آمد فرد مقابلتان است. پرداختن به مسکن و مکان زندگی نیز در این مقطع باید پرسیده شود. در اینجا باید میزان در آمد ماهیانه خود را صادقانه مطرح کنید و از بلوف زدن بپرهیزید. امکانات و شرایط مالی خود را برای وی شرح دهید تا میزان توقع فرد مقابل از شرایط و هزینه های زندگی، با توجه به امکانات شما باشد. دختر خانم نیز باید از فرد مقابل بخواهد تا توضیح دهد امکانات و شرایطی که فرد مقابلش برای شروع زندگی دارد آیا می تواند یک رفاه نسبی برای وی فراهم سازد ؟ نیازها و طرز فکر های خود را مطرح کنید و در صورتی که خواسته های شما با میزان درآمد و امکانات فرد مقابل یکسان نیست این موضوع را مطرح نمایید. آرمانی فکر نکنید هرگز قول و وعده ای که با امکانات و شرایط مالی شما همخوانی ندارد و نمی توانید عمل کنید ندهید.

تلاش کردن برای بهبود شرایط زندگی با وعده ها و قول های نابجا متفاوت است. علاوه بر دیدگاه خود و فرد مورد مقابل، در مورد مسائل مالی و اقتصادی می بایست موقعیت اقتصادی هر دو خانواده را نیز با یکدیگر مقایسه کرد. فراموش نکنید این بسیار مهم است که دختر و پسر از نظر اقتصادی در یک سطح باشند و با یکدیگر ازدواج نمایند. ازدواج با اختلاف طبقاتی اصلا به صلاح نیست.

توقع همسرتان از زن در زندگی مشترک چیست ؟

دختر خانم ها می بایست از خواستگارشان سؤال کنند که توقع شما از زن در زندگی مشترک چیست ؟ همسر ایده آل شما بعد از ازدوج چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ اکنون به پاسخ های او دقت کرده و آنها با روحیات و طرز فکر های خود مطابقت دهید، اگر ناهمخوانی پیدا کردید باید عنوان کنید که شما این ویژگی را ندارید یا اصلا روحیه شما با این ویژگی کاملا بیگانه است، دختر خانم ها حتماً این سؤال را بپرسند که انتظار مرد مورد نظرشان در آینده از آنها چیست، از نظر او نوع پوششی که همسرش در اجتماع چگونه باید باشد، در مورد آداب معاشرت با دیگران چطور فکر میکند؟ نظر او در مورد کارکردن زن در بیرون از خانه چیست و بسیاری از سوالهای دیگری که ممکن است در آینده برای شما مهم باشد.

ارزش ها در بین خانواده ها

یکی دیگر از عمده مسائلی که حتماً باید قبل از ازدواج و در جلسه خواستگاری به آن پرداخته شود، ارزش های خانوادگی است. شما باید بفهمید که در خانواده فرد مقابلتان چه چیزهایی ارزش است. به عنوان مثال اگر در خانواده شما تحصیل ارزش و جایگاه مهمی دارد و خانواده شما برای میزان تحصیلات و فرد تحصیل کرده بهاء و ارزش زیادی قائل هستند، و در مقابل در خانواده شخص مورد نظرتان هیچ ارزش و بهایی به تحصیلات و فرد تحصیل کرده داده نمی شود، جای فکر و تأمل دارد؛ می بایست اندکی دست نگه دارید. و یا اینکه در خانواده شما پوشش و حجاب و رعایت کردن آن بسیار مهم و ضروری است و یکی از ارزش های مهم و حساس در خانواده لحاظ می شود و در مقابل در خانواده فرد مورد نظرتان مسئله حجاب کم رنگ است و یا اینکه جایگاهی ندارد و در عوض مادیات و پول مهمترین ارزش است، کاملا مشخص است که چنین خانواده هایی مناسب یکدیگر نیستند.

انتخاب همسره ایده آل

بعد از مشخص شدن طرز فکر، شناخت خانواده ها، پیدا کردن ارزش های خانوادگی و مسائل اقتصادی، نوبت به بررسی و شناخت ارزش های درون فردی می رسد. اکنون طرز فکر، عقاید، ایده آل ها، آرمان ها و علائق را به طور جزیی تر مطرح کنید. به عنوان مثال آقایان حتماً از خانم ها بپرسند، که به نظر آنها یک مرد ایده آل چگونه فردی می تواند باشد ، و چه شرایطی مناسب همسر ایده آل از دیدگاه آنان است ؟

در صورتیکه خصوصیاتی را که دختر خانم مطرح کرد در وجود شما نمی باشد در همان جا اعلام کنید فلان خصوصیات فردی مورد نظر شما، در من نیست و یا من نمی توانیم اینچنین فردی باشم. خانم ها نیز می بایست از خواستگارشان بپرسند که به نظر شما یک زن و همسر خوب و ایده آل چگونه فردی می تواند باشد و سپس صفات عنوان شده را با خصوصیات و شخصیت خود تطبیق دهند، اگر ناهمخوانی زیادی یافتند باید بگویند این ویژگی یا این شخصیت را نمیتوانید داشته باشید و یا اصلا اینچنین ویژگی ها با شخصیت و روحیات شما یکسان نیست.

مشخص کردن توقعات همسران از یکدیگر قبل از ازدواج و در مراحل خواستگاری

دختر خانم ها از طرف مقابلشان این سوال را مطرح کنند که نوع پوشش و لباس پوشیدن ایده آل در جامعه از دید آنها چگونه باید باشد، و نوع برخوردهای اجتماعی مورد نظرشان در اجتماع در قبال مردم چگونه باید باشد. این دو سوال فقط مربوط به خانم ها نیست. بلکه آقایان نیز ممکن است نوع برخوردهای اجتماعی و پوششی را که می پسندند از دید فرد مقابلشان مناسب نباشد که بهتر است در مراحل قبل از ازدواج و عروسی پرسیده شود.

اشتغال زن خارج از خانه

ممکن است برخی از خانم ها قبل از ازدواجشان شاغل باشند. به همین جهت به ادامه شغل در ادامه فکر کنند . یا ممکن است برخی از خانم ها اصلا تمایلی به اشتغال در خارج خانه نداشته باشند. پس بهتر است این سوال را که نظر همسرشان در رابطه با شاغل بودن زن بپرسند. اگر خانمی نسبت به کار کردن خود تاکید دارد روی این مسئله توجه بیشتری کند و حتی می تواند این نکته را در شرط ضمن عقد نیز لحاظ کند.

برنامه ریزی و آینده نگری

مسئله مهم دیگری که می بایست در خواستگاری و قبل از ازدواج عنوان شود برنامه های فعلی و برنامه های آینده در زندگی است. وضعیت فعلی تان را به طول کامل مشخص کنید، برنامه های آینده تان را نیز مطرح کنید. مثلا در صورتیکه قصد ادامه تحصیل دارید این مسئله را حتما عنوان کنید. و یا اینکه اگر قصد جا به جایی و سفر به خارج از کشور را دارید، باید قبل از ازدواج عنوان کنید. اگر بیماری های جسمانی و یا ناراحتی خاصی دارید، و یا در گذشته در زندگی تان اتفاقی افتاده است (مثلا نامزدی یا عقد داشته اید و به سرانجام نرسیده است و یا دیگر مسائل مشابهی داشته اید) هرگز آنها را پنهان نکنید و قبل از این که همسرتان از افراد دیگر بشنود و نسبت به شما و زندگی اش بدبین و بی اعتماد گردد خودتان عنوان کنید؛ در این صورت وجدان راحتی را نیز خواهید داشت.

در صورتیکه نظرتان مثبت است تنها یک یا دو جلسه کم است

قطعا یک جلسه برای سوالات و شناخت کم است. پس بهتر است تعداد جلسات خواستگاری و پرسش و پاسخ را بیشتر کنید. هیچ اشکالی ندارد که چند جلسه با یکدیگر صحبت کنید . این به شناخت متقابل کمک زیادی میکند مشروط بر اینکه طرفین حسن نیت داشته باشند.

فکر کردن به مسائل احساسی و جنسی

حالا وقت آن است که با خود بیشتر بیاندیشید و به مسائل احساسی و جنسی هم فکر کنید. درست است که برقراری رابطه جنسی در زندگی همه چیز نمی باشد ولی می تواند خیلی چیزها باشد.پس اول از خودتان بپرسید که آیا واقعا می توانید این فرد را با عشق و اشتیاق ببوسید ؟ در همین رابطه مطلب ” در ایام نامزدی عشق ممنوع” را نیز مطالعه نمایید.

مشخص کردن نقاط مثبت و منفی فرد مورد نظر

بعد از گذشت زمان و چند جلسه ملاقات و پرسش و پاسخ اگر نکته نامشخصی برای شما باقی نمانده، اکنون می توانید فرد مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید. مسائل و نکات مثبت از نظر شما را در شخصیت و موقعیت او پیدا کنید و آن را در یک ستون در زیر هم قرار دهید.  در مقابل نیز ستونی را برای صفات و خصوصیات منفی اختصاص دهید. برخی از نکات یا مواردی را از خصوصیات منفی فرد که کاملا اطمینان دارید می تواند تغییر کند مثبت به حساب آورید. و در نهایت آنها را مورد سنجش و بررسی قرار دهید و تحلیل نمایید. در نظر داشته باشید که هیچ فردی کامل نیست و از سخت گیری های بی مورد بپرهیزید. برخی اوقات نکات منفی زیاد اهمیت ندارند و نکات مثبتی که فرد دارد می تواند آن را پوشش دهد و در مقابل نیز ممکن است یک مورد منفی می تواند به تمام موارد مثبت دیگر بچربد. به عنوان مثال فرد مورد نظر از تحصیلات و شغل خوب برخوردار است . همینطور خانواده خوب و نجیب و شرایط اقتصادی اش نیز ایده آل است، از نظر اخلاقی هم خوب است ولی اعتیاد دارد، در این صورت باید دست نگه داشت و نباید جهت ازدواج عجله کنید و یا این که شرایط زندگی خوب است ولی مسلماً در زندگی با چنین فردی مرتب در استرس و اضطراب خواهید بود و ممکن است آرامش زیادی نداشته باشید.

قبل از انجام مراسم عقد تحقیقات میدانی و فامیلی انجام دهید

پس از ارزشیابی و تحلیل فرد مورد نظر  و پیداکردن نقاط اشتراک و رسیدن به نتیجه مثبت، باید تحقیقات کاملی از او ، در محل زندگی و یا محیط کار وی و در مورد چگونگی برخورد و رفت و آمد با رفقا و دوستانش و موارد دیگر به عمل آید . برخی ممکن است معتقد به انجام تحقیق قبل از ازدواج نباشند و فکر می کنند افرادی که از آنها تحقیق انجام می شود اگر دیدگاه و گرایش خوب به فرد داشته باشند می تواند همه چیز را مثبت و خوب جلوه پیدا کند و برعکس در صورتی که با فرد مورد نظر مشکلی داشته باشند او را آدمی منفی و بد ارزیابی می کنند و ممکن است واقعیتی که به دنبال آن هستید به ان نرسید. در صورتی که در حقیقت اینچنین نیست. در صورتیکه از افراد زیادی تحقیق صورت گیرد حداقل نتیجه ای که خواهد داشت این است که به شما می گویند آیا این فرد در گذشته ازدواج کرده است یا خیر؟ وشخصیت خانواده آنها و برخوردهای اجتماعی و اخلاقی آنها مشخص میشود. که آیا برخورد اجتماعی و اخلاقی خوبی با مردم دارند یا رخی؟ بنابراین تحقیقات بدون منفعت هم نیست؛ می تواند شناخت شما را نسبت به همسر آینده تان و فرد مقابل بیافزاید. البته که پشتوانه تمامی موارد گفته شده، توکل به خدای قادر و متعال است.

در پایان در صورتیکه تحقیات شما کامل شد و توافقات اولیه و تشابهات زیادی که از فرد مقابل یافتید، مثبت بود اکنون با توکل بر خدا جواب مثبت دهید و ازدواج کنید. ان شاءالله خوشبخت خواهید شد و زندگی خوب و خوشی در انتظار شما خواهد بود. تا جای ممکن احتمال خطر را کم کنید. و در اینجا نکته ای قابل بیان است و آن این است که، هر ازدواجی باوجود تمامی دقت هایی که قبل از آن به عمل آید و با رعایت کردن کلیه ملاک ها و معیارهایی که گفته شد، باز هم ممکن است مقداری ریسک داشته باشد. و این ریسک به دلیل  جنبه های ناشناخته در آن است. به هر حال هر یک از زوجین زندگی و تجربه جدیدی را در پیش رو دارند و باید با شرایط خود را وفق دهند. و یا برخی مواردی که به وقوع پیوسته است یا بر خلاف تصور بوده شما بوده است و یا به دلیل مسائلی بوده که شما قبل از ازدواج سؤال و مطرح کرده اید و یا اگر پرسیده اید جواب صحیحی و مناسبی برای آنها دریافت نکرده اید.

بنابراین در نظر داشته باشید که رعایت کردن کلیه معیارهای ازدواج ، نمی تواند تضمین صد در صد برای ازدواج موفق را داشته باشد. ولی در بیشتر مواقع از به پیش آمدن مشکلات بعد از ازدواج می تواند جلوگیری می کند و از تنش ها، مشکلات و ناراحتی های درون خانوادگی که پس از ازدواج ممکن است رخ دهد بکاهد.

خطاب به خانواده ها

برخی از خانواده ها براین باورند که بلافاصله پس از یک جلسه خواستگاری، باید تکلیف دختر و پسر مورد مشخص شود و چند جلسه خواستگاری و صحبت مخالف هستند و احتمالا در مثال نوع زندگی و آشنایی خودشان یا نزدیکانشان را عنوان کنند. به این دست خانواده ها متذکر شویم، شروع زندگی و انتخاب همسر و ازدواج نیاز به فکر، مطالعه و شناخت دارد و در یک جلسه و زمان کوتاه این شناخت به دست نمی آید. پس اگر دختر و پسر قصد دارند به نیت ازدواج با یکدیگر صحبت بیشتری انجام دهند، خانواده ها می بایست در این مورد قدری انعطاف بیشتری به خرج بدهند و اینگونه مسائل را نمیتوان کلی نگری کرد. شناخت لازمه زندگی است. این طرز فکر در خانواده ها ممکن است به خاطر قضاوت مردم و نزدیکان باشد اما در صورتی که مردم، اقوام و همسایگان نیز نظر منفی راجع به صحبت کردن و خواستگاری کردن از دختران را ندارند و پسری هم که به قصد و نیت خواستگاری و ازدواج وارد منزل شما شده است حریم خانه برای وی اخلاق ایجاد می کند و این مسئله بسیار بهتر از این است که دختر و پسر در بیرون از محیط خانه و به دور از اطلاع خانواده ها ارتباط و رفت و آمد داشته باشند و نتیجه گیری و تصمیمات نسنجیده بگیرند و یا مشکلات اخلاقی به وجود آورند.

مطالب پیشنهادی:

زمان مناسب بین عقد و عروسی (نامزدی)

دوران نامزدی و اشتباهات رایج

نکاتی مهم که قبل از ازدواج باید به آن توجه کرد

ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن[تعداد: 8    میانگین: 2.9/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات