تالار نت تالار عروسی
 

چگونه هزینه های عروسی را مدیریت کنیم ؟

  ادمین      9 سال پیش      ارسال دیدگاه  


مخارج قبل از عروسی, هزینه های عروسی

مدیریت هزینه ها و بودجه عروسی یکی از مهمترین مواردی است که زوج های جوان باید به آن توجه کنند تا با برنامه ریزی مناسب و صحیح بعد از مشخص کردن میزان سرمایه یک به یک هزینه ها را مشخص کرده تا در بهترین شرایط مراسم خود را برگزار نمایید. از جمله مهمترین هزینه ها هزینه های مربوط به تالار پذیرایی، آتلیه عکاسی عروس مناسب، لباس عروس، آرایشگاه و … است .

برنامه ریزی و مدیریت جهت هزینه های عروسی

1- مشخص کردن تعداد مهمانان در تالار عروسی

لیستی از مهمانان جهت دعوت به مراسم عروسی خود آماده کنید. با مشخص کردن لیست مهمانان می توانید مدیریت بهتری روی تعداد آنها و میزان هزینه خود داشته باشید.

در لیست تان افراد را به دو دسته درجه 1 و درجه 2 تقسیم کنید. درجه 1 آنهایی هستند که حتما باید در مراسم حضور داشته باشند و درجه 2 کسانی که می توانید در صورت نیاز آنها را از لیست خط بزنید و در فرصت دیگری ازشان پذیرایی کنید. مثلا یک مهمانی عصرانه.

2- دعوت به مراسم عروسی بدون حضور فرزندان

مشکلی پیش نمیاد اگر در کارت عروسی تان برای آشنایان و مهمانان درجه 2 بنویسید: «از کودکان عزیز در فرصت بهتری پذیرایی خواهد شد.» به این ترتیب تعداد زیادی از جمعیت که مربوط به بچه های خانواده ها است حذف می شود. در عین حال شما از بزرگترهای آن خانواده دعوت کرده اید و به آنها احترام گذاشته اید.

3- مدیریت هزینه های تشریفات عروسی

در باره تشریفات عروسی خود تصمیم بگیرید. آیا تصمیم دارید مراسم را ساده برگزار کنید یا مجلل؟ می خواهید مراسم تان در حد یک مهمانی خانوادگی باشد یا تصمیم دارید زرق و برق مراسم را زیادتر کنید؟ مشخص کردن هدف تان کمک می کند تا قدم ها را مطمئن تر بردارید.

4- مشورت با اقوام و دوستان
دوستان و نزدیکانی که به تازگی عروسی کرده اند  میتوانند مشاوره خوبی در هزینه هایی عروسی بدهند . بدون شک آنها نظرات خوبی در این مورد به شما خواهند داد.

5- تحقیق جهت خرید و تجهیزات عروسی

سعید کنید قبل از خرید مکان هایی که ارائه دهنده خدمات و تجهیزات لازم جهت خرید اقلام ضروری را دارند اطلاع پیدا کنید و تا تحقیق در میزان قیمت بهترین خرید و مناسبت ترین قیمت را بیابید.

مخارج قبل از عروسی, هزینه های عروسی

مهم ترین مرحله: تنظیم مقدار بودجه

بعد از برنامه ریزی های ابتدایی و دریافت اطلاعات ابتدایی حال نوبت به تعیین و تنظیم بودجه شما است. اکنون میزان مهمانان شما مشخص شده است. همچنین می دانید که قصد دارید جشن عروسی خود را چگونه و با چه کیفیتی برگزار کنید. از هزینه های تقریبی بازار هم مطلع هستید. حال جدولی تهیه کنید و اعداد و ارقام مربوط به هر کدام را بنویسید تا ببینید چقدر بودجه دارید و با آن چه کار می توانید بکنید. چقدر کم دارید، چقدر هزینه هایتان از پیش بینی هایتان بیشتر یا کمتر است و چه طور باید منابع تان را تامین کنید.

مدیریت مخارج عروسی, مخارج عروسی

جدول تعیین هزینه های مخارج عروسی

عنوان: مثلا قیمت ورودی تالار، هزینه شام، هزینه میوه، نورپردازی سالن، گل آرایی، آرایشگاه عروس و داماد، هزینه لباس عروس و داماد و…

میزان بودجه برنامه ریزی شده: پیش بینی شما درباره قیمت هر مورد. در واقع این بودجه، بودجه ای است که شما با توجه به تحقیقاتی که انجام داده اید و همچنین توان مالی خود، برای عروسی در نظر می گیرید. مشخص کردن این مورد به شما کمک می کند برنامه ریزی خود را دقیق تر کرده و در هر مرحله جلوی ولخرجی های بیشتر را بگیرید.

سررسید پرداخت: چه زمانی باید رقم نوشته شده را پرداخت کنید. بعضی از هزینه های تالار یا عکاسی مراسم را می توانید بعد از پایان مراسم بپردازید.

هزینه پرداخت شده: تا الان برای هر کدام از موارد چه مبلغی پیش پرداخت کرده اید؟ مثلا برای رزرو تالار، چقدر پرداخت کرده اید؟

مبلغ تمام شده: رقمی که به شما می دهند و در قرار دادهای لباس، تالار و… ثبت می شود.

انحراف از بودجه: تفاوت قیمت پیش بینی شده با مبلغ تمام شده. در واقع در این قسمت باید مقداری را که اضافه تر و یا کمتر از بودجه پیش بینی شده خرج کرده اید، بنویسید. این ستون به شما نشان می دهد که دارید صرفه جویی می کنید و یا در حال خرج تراشی و تولید بدهی های بیشتر هستید.

مخارج شب عروسی, هزینه قبل از عروسی

چه هزینه هایی دارید؟

هزینه های عروسی نسبت به شهر و منطقه محل زندگی شما، تعداد مهمانان و همچنین کیفیت کارها، متفاوت است. اما به طور کلی اگر بخواهیم هزینه های عروسی را بین مهم ترین بخش ها تقسیم کنیم، سهم هر قسمت به شرح زیر است:

تالار یا باغ عروسی با پذیرایی کامل: حدود 30درصد کل مخارج عروسی

حلقه عروس ، طلا و جواهرات عروس: حدود 20درصد کل مخارج عروسی

ماه عسل: حدود 20درصد کل مخارج عروسی

فیلم برداری و عکاسی: حدود 10درصد کل مخارج عروسی

لباس عروس ، تاج و تور، دسته گل عروس و سایر ملزومات: حدود 5 درصد کل مخارج عروسی

آرایشگاه عروس : حدود 8درصد کل مخارج عروسی

کرایه و گل آرایی ماشین عروس: حدود 4درصد کل هزینه های عروسی

کارت عروسی: حدود 1درصد کل هزینه های عروسی

سایر هزینه ها: حدود 2درصد کل مخارج عروسی

شما می توانید هر کدام از این موارد را که لازم می دانید حذف کنید. مثلا اگر توافق کردید که به جای سرویس طلا از نقره استفاده کنید، این هزینه به مراتب برایتان کمتر خواهد شد. یا اگر گل آرایی ماشین را مصنوعی انجام دهید هزینه از این هم کمتر در می آید.

با آرزوی خوشبختی همه زوج های جوان/ تالار نت

منبع : تبیان[تعداد: 6    میانگین: 3/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات