تالار نت تالار عروسی
 

انگشتر نشون رو ‌کی میارن؟

  MeRaj      1 سال پیش      ارسال دیدگاه  
همه چیز در مورد انگشتر نشون


ایرانیان باستان از هر بهانه‌ای برای برپایی جشن و سرور استفاده می کردند؛ برای مثال از مراسم خواستگاری تا مراسم عروسی در سراسر ایران جشن های مختلفی برگزار می شد. یکی از این مراسم ها مراسم نشون عروس می باشد. تالارکده تصمیم دارد تا در این مقاله صفر تا صد نکات برگزاری مراسم نشون که به آن بله برون نیز گفته می شود را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار بدهد.

در واقع می توان گفت تقریبا تمام رسم و رسومات ما ایرانیان در مراسم ازدواج، یادگار سنت های دیرینه ما است که نشانگر فرهنگ و تمدن ما می باشد. زمانی که خیلی از قبایل و کشور ها به دنبال جنگ و غارت و کشور گشایی بوده‌اند، نیاکان ما با هوشمندی هرچه تمام‌تر رسم هایی را پایه گذاری کردند که بر مبنای جشن و سرور و ارج گذاشتن به خانواده ها است.

در واقع رسم هایی که باعث به‌وجود آمدن خاطرات زیادی می شوند و معمولا خاطرات این شب در ذهن اکثر افراد، خصوصا عروس و داماد و دوستان و آشنایان نزدیک آن ها، باقی می ماند؛

به طوری که تا سال ها راجع به این جشن ها صحبت خواهند کرد. مراسم ازدواج دو نفر تنها به جشن مراسم عروسی ختم نمی‌ شود و جشن های زیادی در شب ها و به رسم های مختلف به مناسبت ازدواج دو نفر برگزار می شود.

مراسماتی از جمله خواستگاری، جشن عقد، نامزدی، بله برون، حنابندان، جشن عروسی و انواع مراسمات دیگر که در استان ها و فرهنگ های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.

مراسم نشون چیست ؟

در این مراسم خانواده داماد انگشتری را که به آن انگشتر نشان می گویند را به دست راست عروس خود می اندازند تا نمایانگر عشق عروس و داماد به یکدیگر باشد.

این مراسم به عنوان نمادی از توافق و پذیرش ازدواج و همچنین نشان دادن عشق و احترام داماد نسبت به عروس، برگزار می‌شود. همچنین، در این مراسم، خانواده داماد علاوه بر نشانه بله، ممکن است هدایای دیگری نیز به عروسخانم و خانواده او بدهند.

 

انگشتر نشون طلا

شیک‌ترین مدل های انگشتر نشان را دراین صفحه ببینید

مراسم نشان یا بله برون؟

برای صحبت راجع به اینکه انگشتر نشون رو کی میارند، ابتدا باید کمی راجع به خود مراسم نشان صحبت کنیم تا در رابطه با رسم و رسوم این شب و اقداماتی که در آن صورت می گیرد، آشنا شویم.

در واقع مراسم نشان در فرهنگ عامه استفاده می شود که اشاره به مراسم بله برون دارد. پس در واقع اسم این مراسم، مراسم بله برون است و نه مراسم نشان. البته گفتن مراسم نشان هیچ اشکالی ندارد ولی خب بهتر است که از لفظ صحیح یعنی مراسم بله برون استفاده کنیم.

البته واقعا چندان مهم نیست که از لفظ مراسم نشان استفاده می کنید یا مراسم بله برون ولی در نهایت برای دانستن اینکه کی اگشتر نشان رو میارن، باید اطلاعات بیشتر راجع به مراسم نشون عروس کسب کنیم.

مراسم نشون عروس چیست؟

مراسم نشون یا مراسم نشان یا همان مراسم بله برون. در رواقع جشن یا مراسمی است که پس از خواستگاری و قبل از نامزدی برگزار می شود. درحقیقت این مراسم پس از آمد و شد ‌های خانواده داماد، و دریافت رضایت خانواده عروس برگزار می شود. می توان اینطور بیان کرد که قرار و ‌مدار‌ های نهایی بین دو خانواده در این مراسم صورت می پذیرد.

البته این امر هم باز به انتخاب خانواده ها بر می گردد. در زمان قدیم بیشتر صحبت ها و مشخص کردن مسائل مهمی مثل مهریه و …  در مراسم نشان مشخص می شود. همان‌طور که بیان شد، خانواده عروس نظر مثبتی در مورد خانواده داماد دارند یا به عبارتی تاییده اولیه توسط خانواده عروس انجام شده است. اما امروزه اکثرا خانواد ‌ها ترجیح می دهند که این شب صرفا جشن کوچیکی بین خانواده ها باشد و تمامی موارد را در جلسات قبلی مشخص کرده باشند. یکی از دلایل این امر می تواند این باشد که امروزه بدون برنامه پیش رفتن خیلی سخت است و خانواده ها نیازد دارند که از قبل همه چیز مشخص شده باشد. مثلا اگر رویکرد خانواده عروس راجع به جهیزیه مورد قبول خانواده داماد نباشد و این قضیه در شب بله برون مطرح شود، می تواند منجر به بروز اختلافات شود.

علت دیگری که ‌می توان برای این پدیده برشمرد این است که امروزه عروس و داماد خودشان در اکثر موراد مربوط به عروسی تصمیم گیری می کنند و صرفا خانواده ‌ها نظر خود را بیان می کنند و به آشنایی بیشتر یکدیگر می پردازند.

انگشتر(حلقه نشان)

انگشتر نشان

همانطور که اشاره کردیم در پاسخ به سوال: انگشتر نشون رو ‌کی میارن؟ می توان گفت که آوردن انگشتر نشان در شب بله برون اتفاق می افتد. این انگشتر همانطور که از این آن پیداست، برای نشانه است. شاید بپرسید به نشانه چه موضوعی است؟ اکثر شما درجریان هستید اما انشگتر نشان پیشکشی از سمت داماد و خانواده‌اش است تا عروس خانم انگشتر را دست کند. این ‌کار بیانگر آن است که این دختر نشان شده برای پسر ما و به زودی جشن عقد و عروسی آن ها برگزار می شود.

نکات مهم در انتخاب انگشتر نشون عروس

حالا که متوجه شدیم انگشتر نشون رو کی میارن، به موارد جزیی تر انگشتر نشون می پردازیم که در ادامه بیان شده است.

این انگشتر اولین هدیه رسمی و داماد و  خانواده او است و به همین دلیلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه، نکات مهمی راجع به خرید انگشتر مراسم نشان عروس بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

این انگشتر چون اولین هدیه خانواده داماد به عروس به‌طور رسمی است، بیاد انگشتر فاخر در عین حال شیک و به ‌روزی باشد. البته بهتر است که از عروس خود شناخت داشته باشید که کار ها مدرن و امروزی را بیشتر می ‌پسندند یا انگشتر های کلاسیک و مدل قدیمی؟

همه چیز در مورد انگشتر نشون

راهنمای خرید انگشتر نشان عروس

در واقع می‌شود اینطور گفت اینکه انگشتر نشون رو کی میارن مهم هست اما نه به بندازه اینکه چه نوع انگشتری رو برای نشون می آورند. منظور باب میل بودن سلیقه برای عروس خانم است وگرنه هر انگشتری یا هر وزن و قیمتی، به جای خود برازنده است.

البته معمولا درحال حاضر عروس و داماد شناخت خوبی از یکدیگر دارند و خود داماد می‌تواند در خرید انگشتر نشان عروس همکاری کند کما اینکه قبلا بیشتر یک خرید زنانه محسوب می‌شده است.

همچنین ببینید : رزرو تالار عروسی در تهران / معرفی تالار های پذیرایی همراه با تخفیفات

انگشتر نشون عروس:

این انگشتر می تواند به هرشکلی باشد، می تواند سنگین و یا نازک باشد یا اینکه کم نگین یا پر نگین باشد یا حتی اصلا نگین نداشته باشد. در واقع این امر کاملا سلیقگی است ولی ما توصیه می کنیم که انگشتر با تعداد نگین کم و ریز را انتخاب کنید چون معمولا این نوع مدل ها همه پسندتر هستند.

البته اگر خیلی انتخاب انگشتر نشان برای شما سخت است، توصیه می کنیم که با یکی از خانم های جوان خانواده داماد مثل خواهر داماد، زن داداش داماد، دختر خاله، دختر عمو، دختر عمه یا دختر دایی اقدام به خرید انگشتر کنید. البته اگر از بین دوستان عروس آشنایی دارید و حس می کنید شناخت خوبی روی عروس خانم دارند، می توانید از نظر ایشان هم استفاده کنید. البته توصیه می کنیم که قبل از آن، مطمئن شوید که چیزی راجع به شکل انگشتر به عروس خانم، لو نمی دهند؛ چون اصولاً خانم های جوان همیشه به نحوی منتظر این مراسم هستند و از خود م ‌پرسند پس انگشتر نشون رو کی میارن؟! چرا که به نحوی اهدای این هدیه نشانگر تعهد اولیه داماد به عروس خانم و البته بالعکس است.

در آخر امیدواریم که مراسم بله برون یا مراسم نشون عروس برای شما و عزیزانتان روز خاطره انگیز و خوبی بشود و همچنین عکس های یادگاری زیبایی از این روز ذخیره کنید.

اگر میخواهید مراسمی داشته باشید سایت تالارنت به شما کمک میکند تا تالار یا باغ تالار دلخواه خود را پیدا کنید. تالارنت با معرفی بهترین باغ تالار های تهران و مجموعه های مختلف کار جستجو را برای شما آسوده نموده است.[تعداد: 46    میانگین: 2.7/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات