تالار نت تالار عروسی
تالار باغ سعادت
 

ترس از ازدواج و راه حل مقابله با آن

 ادمین   5 سال پیش   ارسال دیدگاه   ۷,۱۸۵ بازدید  
ترس از ازدواج, استرس ازدواج


ترس از ازدواج, استرس ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین اتفاقات و رویدادهای زندگی هر فرد می تواند باشد. به همین جهت انتخاب شخصی که بتوان با او زندگی کرد بسیار سخت و مشکل است و بسیاری از این انتخاب ترس دارند که این استرس و ترس باعث شده در انتخاب خود دچار تردید شوند و نتوانند فرد مناسب خود را به خوبی انتخاب کنند و بعضی هم به همین دلیل تن به ازدواج نمی دهند.

اکثر مردم بر این باورند که ماه های قبل از ازدواج که معروف به دوران نامزدی است، شیرین‌ترین بخش از زندگی مشترك است و همچنین ماه‌های ابتدایی بعد از ازدواج که به ماه عسل معروف است. اما ازدواج هم همانند کلیه مراحل زندگی همراه با تمام شیرینی‌ها و لذت‌هایش، سختی ها و مشكلاتی هم دارد؛ به‌خصوص در ابتدای آن.

ترس قبل از ازدواج

پیدا کردن یک همسر به عنوان شریك زندگی یک رویداد مهم است كه تاثیر بسیار عمیقی بر شخص و سلامت روانی وی می‌گذارد.

این رویداد فرآیند پیچیده‌ای است كه می تواند تحت تاثیر انواع رویدادها قرار می‌گیرد و در عین حال منتهی به یكسری نشانه‌های روانشناختی می‌شود كه شخص و زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار خواهد داد و گاهی می‌تواند مشكلاتی روحی و روانی مثل اضطراب، افسردگی و ترس را نیز برای فرد به وجود آورد. اگر شما نیز در آستانه ازدواج قرار دارید در ادامه مطلب با ما باشید تا ریشه های ترس از ازدواج را شناخته و به راه حل های مقابله با آن بپردازیم.

ترس از ازدواج چیست ؟

وقتی افراد قصد دارند درباره موضوع مهمی مثل ازدواج و انتخاب شریک زندگی تصمیم‌گیری كنند ممكن است با ترس‌هایی موااجه شوند. به‌خصوص اگر در شرایط پیچیده ای قرار گیرند و نتوانند اتفاقاتی را كه قرار است پیش بیاید پیش‌بینی كنند. اگر پیش‌زمینه، خاطره و تجربه قبلی ناخوشایندی در این خصوص داشته باشند، ناخودآگاه اتفاقاتی را كه قرار است پیش آید را با دید منفی برداشت و پیش بینی می‌كنند. ترس‌هایی كه قبل از ازدواج افراد به آنها دچار می‌شوند تا حد زیادی همانند دیگر ترس‌های طبیعی است كه در طی زندگی ممكن است با آنها مواجه شوند. در ادامه برخی از ترس هایی که ممکن از برخی از تازه عروس و دامادها به آن دچار شوند را بررسی می کنیم.

از تجربیات ناموفق دیگران نهراسید

خیلی وقت‌ها به علت شنیدن خاطرات تلخ دیگران در زندگی مشترك یا دیدن زندگی‌هایی كه دچار تنش‌ها و مشكلات زیادی است و درنهایت هم به جدایی می‌رسد، افرادی كه در آستانه ازدواج قرار دارند دیدگاه منفی‌ای نسبت به ازدواج و زندگی زناشویی پیدا می‌كنند. اما این دیدگاه منفی اكثر اوقات صحیح نیست چون معمولا افراد فقط بخش‌هایی از زندگی و انتهای ماجرا را برای دیگران بازگو می‌كنند و اطرافیان را كامل و دقیق از علل اصلی مشكل و شكست مطلع نمی‌كنند.

سعی كنید دیگران و تجربیات‌ آنها را مبنای قضاوت و تصمیم‌گیری‌تان قرار ندهید. با مطالعه كتاب‌ها و مطالب مربوط به ازدواج و كمك گرفتن از متخصصان مشاوره و روانشناسی، اطلاعات و آگاهی‌تان را نسبت به مقوله ازدواج افزایش دهید، با دیدی باز به مقوله ازدواج نگاه کنید و در مسیر آن گام ‌بردارید.

در فکر از دست دادن آزادی هایی که در دوران مجردی داشتید نباشید

بسیاری افراد قبل ازدواج از این ترس دارند كه نكند بعد ازدواجشان آزادی‌هایی را كه در دوران مجردی داشتند را از دست بدهند. داشتن این ترس و نگرانی می تواند تا حدی طبیعی باشد اما بهتر است با صحبت کردن و مشخص کردن و تعریف حد و مرزهای آزادی با شخصی كه قرار است با او ازدواج نمایید، ترس‌ و نگرانی تان را برطرف نموده و  از مشكلات احتمالی پیشگیری كنید.

شما با پرداختن به این مسئله می‌توانید ترس و نگرانی‌تان را در این‌باره كاهش دهید. قبل ازدواجتان درباره آزادی‌هایی كه در دوران مجردی داشتید با فرد مقابل صحبت كنید، مسائلی را كه حفظ آزادی در آنها برای‌تان مهم است را با او در میان بگذارید و نظر او را جویا شوید. این را هم بدانید كه هنگامی که ازدواج می‌كنید شریك دنیای یکدیگر می‌شوید؛ بنابراین می‌توانید برای ارتباط با دوستان، تفریحات و دیگر سرگرمی‌های‌تان برنامه‌ریزی‌های جدیدی انجام دهید تا ضمن برخورداری از فضایی جدید، از ارتباطات و تفریحات دوران مجردی هم در حد معقول و تعادل بهره ببرید.

استرس و ترس از ازدواح

ترس از تغییرات نداشته باشید

با توجه به اینکه انجام هر تغییری با مقداری نگرانی و ترس همراه است طبیعتا ورود به دنیای ازدواج كه بزرگترین تغییر‌ در طول زندگی هر فرد است روزمرگی‌ها و روال عادی زندگی‌تان را دگرگون می‌كند. اما نباید از این تغییرات ترس داشته باشید، چرا كه این تغییرات در آینده‌ زندگی دور ثباتی را برای شما به وجود خواهد آورد؛ پس به استقبال این تحول بزرگ در زندگی بروید. قبل از رسیدن به این مرحله تغییر خودتان را آماده سازید و بدانید اینگونه تغییرات مثبت هستند و در نهایت به رشد شما كمك خواهند کرد. برنامه‌هایی را كه قبلا داشتید بار دیگر مرور كنید و با طرف مقابل‌تان آنها را درمیان بگذارید و باتوجه به شرایط جدید زندگی آنها را اولویت‌بندی كنید.

مشکلات و سختی های زندگی را بزرگ نکنید

دقت داشته باشید که شما و شریك زندگی‌تان انسان های كاملی نیستید و هرگز نمی‌توانید شخص كاملی را پیدا كنید. مشكلات و سختی‌ها اجزای جدانشدنی در زندگی هستند. ازدواج موفق نیازمند به تلاش سخت دوجانبه است و جهت كامل كردن آن باید از زندگی خود جهت آن مایه بگذارید. خیلی‌ها با امید و آرمان واهی ازدواج می‌كنند و هنگامی كه زندگی شکل جدی‌اش را به آنها نشان می‌دهد، تصمیم به تخریب ساخته‌های‌شان می‌گیرند و به طلاق و جدایی فكر می‌كنند. سعی کنید خودتان را جهت سربالایی های زندگی آماده کنید.

اگر فکر می‌كنید بعد ازدواج شما همه چیز می بایست خوب و در جای خود باشد، باید بدانید كاملا در اشتباه هستید. سوءتفاهمات، اختلافات و درگیری ها، اختلاف در عقاید و سلیقه ها و. . . در بین همه زوج‌ها به وجود می‌آید. البته با تلاش جهت یافتن راه‌های هماهنگی با همسرتان و پیدا كردن راه هایی برای مقابله بر این مشكلات می‌توانید ازدواج موفقی برای خویش رقم بزنید. پس كسب دیدگاه منطقی در موضوع ازدواج از راه‌های اصلی مقابله با ترس از ازدواج است.

استرس‌ها و ترس های پیش ازدواج روی دختر و پسر جوان تاثیر می‌گذارند.

تجربه شکست عاطفی یا طلاق دارید ؟

شخصی كه در روابط گذشته‌اش دچار شكست شده است یا طلاق گرفته، برای ازدواج مجددش همواره از شكست خوردن دوباره احساس نگرانی می‌كند. بسیاری مردان و زنان مطلقه مقداری از ازدواج دوباره ترس دارند. چون نگران آن هستند كه همان مشكلات گذشته دوباره زندگی و ازدواج‌شان را خراب كند. با توجه به نقاط قوت و ضعف زندگی و رابطه قبلی و تقویت و یا اصلاح آنها می‌توانید زندگی شما پابرجا خواهد ماند و زندگی خوب و جدیدی را دوباره از نو بسازید.

با استرس های قبل از ازدواج مواجه شوید و شکستشان دهید

همانطور که گفته شد انتخاب همسر مناسب و شریك زندگی ایده آل یكی از مهم‌ترین انتخاب‌های هر انسان در طول زندگی است و افرادی كه می‌خواهند زندگی مشترك خود را شروع كنند، در این دوره یكی از پر‌استرس‌ترین دوره های زندگی خود را پیشت سر می گذارند. استرس‌های قبل ازدواج بر دختر و پسر جوان تاثیر گذارند؛ تنها چیزی كه متفاوت است، نحوه بروز این استرس است.

معمولا مردها استرس را درونی می‌كنند و ساكت و كم‌حرف می‌شوند یا ارتباط‌شان را با بقیه كم می‌كنند. اما خانم‌ها به شكل‌های بیرونی‌تری با چنین استرس‌هایی مقابله می‌كنند؛ درباره استرس‌هایشان و نگرانی‌های‌شان با اطرافیانشان صحبت می‌كنند، بیشتر به هم می‌ریزند و این نگرانی ها و استرس ها در عملكردهای‌شان تاثیر می گذارد.

احترام به سلایق طرف مقابل

مراسم عروسی و جشن‌های قبل و بعد آن مثل مراسم خواستگاری، بله‌برون، نامزدی، عقد و پاتختی ممکن است یكی از منابع اصلی استرس باشد. اگر درباره نحوه برگزاری و برپایی این مراسم با فرد مقابل‌تان اختلاف سلیقه دارید و از این جهت دچار استرس شده‌اید، می‌توانید با مذاکره و صحبت كردن، تبادل نظر و جویا شدن نظر و سلیقه فرد مقابل و احترام گذاشتن به آنها از استرس خود کاهش دهید.

پیدا کردن آمادگی ذهنی و روانی قبل از ازدواج

پیش از تصمیم‌گیری برای ازدواج و هرگونه اقدامی برای آن، باید از جهت ذهنی و روانی خودتان را آماده كنید و با مقوله ازدواج و کلیه جزییات آن كنار بیایید. عدم آمادگی ذهنی برای این رویداد مهم یكی از عوامل مهمی است كه موجب ایجاد استرس و نگرانی در کلیه دوران نامزدی و یا عقد می‌شود. افراد نمی‌دانند که تصمیم درستی گرفته‌اند یا نه. اغلب در شك و سردرگمی به سر می‌برند و سختی زیادی برای خود و فرد مقابل‌شان به وجود می‌آورند.

برای اینكه بتوانید به این استرس‌ها غلبه كنید، می بایست یك برگه ‌بردارید و مشخصات و شرایط شخصی را كه قرار است با او ازدواج كنید یادداشت نمایید. بعد از بررسی و جمع‌بندی كلی آن، به همسر آینده‌تان امتیاز دهید. اگر چنانچه شرایط و مشخصات شخصی كه برای ازدواج انتخاب كرده‌اید تا 70 درصد از خواسته‌ها و انتظارات شما را تامین کرده است، بدانید انتخاب شما می تواند درست باشد.

خودتان را با شرایط و زندگی مشترک وفق دهید

اما یكی دیگر از عوامل استرس‌زای قبل از ازدواج در بسیاری زوج‌های جوان، عدم سازگاری و تطبیق با مسئله ازدواج است. برخی اوقات افراد حس می‌كنند با آغاز زندگی مشترك، دیگر استقلال خویش را از دست داده اند و بازیچه دست شخص دیگری خواهند شد؛ پس قبل از ازدواج، فرد مقابل را نادیده گرفته و تلاش می‌كنند عقاید و خواسته‌های خویش را به او تحمیل كنند.

که در این مواقع بهترین راه برای كاهش ترس و استرس می بایست در مراسم خواستگاری طرفین بنشینند و رودررو و مستقیم و بدون دخالت دیگران در خصوص زندگی مشترك و آینده خود گفت‌وگو کنند و با یکدیگر در مورد جزییات زندگی شان، حد و مرزهای آن و شرح وظایف و اختیارات‌شان صحبت کنند و به توافق برسند.

ترس از ازدواج, ترس از انتخاب همسر

برطرف کردن مشکلات خانوادگی و اقتصادی

فشار از سوی خانواده و جامعه هم یكی از عوامل ترس استرس‌ پیش از ازدواج به شمار می‌آید. دختر و پسر ترس و نگرانی دارند كه با خانواده همسر آینده خود ممکن است به خوبی كنار نیایند. بهترین راه جهت جلوگیری از این شرایط، احترام به خانواده همسر است. طوری با خانواده همسرتان برخورد كنید كه توقع دارید او با خانواده شما رفتار كند، پس هرگز احترام گذاشتن متقابل را فراموش نكنید.

بسیاری افراد در هنگام ازدواج بابت امنیت شغلی، مخارج زندگی، بدهی‌ها و قرض‌ها نگران هستند و ترس و استرس دارند. بهترین راه برای غلبه بر با آن این است كه واقع‌بین باشند و با توجه به درآمد و حتی كمتر خرج كنند. همیشه تلاش كنید در زندگی اهداف‌تان را طبق درآمد و هزینه‌های‌تان تعیین كنید تا به خواسته‌های‌تان رسیده و ترس، استرس و نگرانی‌هایتان از خود دور كنید.

مجله زندگی ایده آل[تعداد: 1    میانگین: 3/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات