تالار نت تالار عروسی
 

روش های نگهداری و خشک کردن دسته گل عروس

  ادمین      8 سال پیش      ارسال دیدگاه  
نگهداری دسته گل عروس,خشک کردن دسته گل عروس


شاید بسیاری از عروس ها تمایل داشته باشند که دسته گل عروسی خود را خشک کرده و آن را یادگاری نگاه دارند. دسته گلی که یادآور روزهای عروسی شان است  که لحظه لحظه آن خاطره شده و در کتاب زندگی شان ثبت شده است. اما چگونه دسته گلی عروس را برای مدت زمان طولانی با بهترین کیفیت نگهداری کنیم ؟ چگونه در خشک کردن دسته گل عروسی مان شکل و زیبایی آن را بیشتر حفظ کنیم ؟ در ادامه با ما باشید …

روش خشک کردن دسته گل عروس, نگهداری دسته گل عروسی

– آویزان کردن دسته گل عروس

یکی از متداول ترین روش هایی که در بین مردم رواج دارد خشک کردن گل ها بصورت آویزان کردن آنها است. در ابتدا از محکم بودن گلهایی که به دسته گل عروس چسبیده اند مطمئن باشید که به راحتی جدا نمی شوند. دسته گل را با نخ یا کش ببندید. دقت داشته باشید که در گره زدن دسته گل و ساقه ها دقت لازم را انجام دهید چرا که در صورتی که گرهی که می زنید سفت و نخ شما نیز نازک باشد باعت جداشدن دسته گل از ساقه می شود. همچنین با توجه به اینکه دسته گل آویزان می شود طوری باشد که به زمین نیافتد.

نکته : قبل از اینکه اقدام به فشرده کردن و خشک کردن گل ها نمایید روی آن ها اسپری مو بزنید تا رنگ آنها حفظ شود. و توجه داشته باشید همه جای گل ها به کاملا آغشته با اسپری شوند .

دسته گل عروسی تان را بصورت وارونه در مکانی مطمئن و امن و ترجیحا تاریک و خشک که دور از دسترس بچه ها باشد آویزان کنید. بچه ها شاید ناخواسته و نا آگاهانه به دسته گل شما دست بزنند و موجب آسیب رسیدن آن شوند. بعد از دو تا سه هفته که گل ها و ساقه های آن کامل خشک شد و رطوبت موجود در برگ ها از بین رفت می توانید دسته گل تان را در یک گلدان قرار دهید.

– خشک کردن گل ها و گلبرگ ها

یکی دیگر از راه های نگهداری از دسته گل عروس خشک کردن گل ها در لابلای روزنامه و کتاب است. می توانید با کمک چند کتاب سنگین و همچنین چند برگ روزنامه و یک تخته این کار را انجام دهید. کتابهای سنگین مثل دایره المعارف ها و دیکشنری ها میتوانند گزینه های خوبی باشند و یا روزنامه های تاریخ گذشته. گل ها را روی ورق روزنامه قرار دهید و روی آن ها را با کمک ورقی دیگر بپوشانید. قبل از این که گل ها را روی روزنامه بچینید یک کتاب و یا تخته زیر ورق روزنامه بگذارید. اگر شما این روش را انتخاب می کنید می توانید فقط چند شاخه از گل های دسته گل تان را خشک نمایید و لزومی ندارد که تمام دسته گلتان را خشک کنید. سعی کنید آن ها را با نظم و شکلی که دوست دارید در کنار هم بچینید و روی آنها را روزنامه بگذارید. گل ها و گلبرگ های لای روزنامه را تحت فشار بگذارید. می توانید از یک کتاب سنگی استفاده کنید که در مدت زمانی به آن نیاز ندارید.

دقت داشته باشید در صورت نیاز روزنامه ها را عوض کنید. ممکن است نیاز باشد چند هفته به این شکل بمانند تا رطوبت آنها بر اثر فشار خارج شود. با توجه به اینکه گل ها رطوبت زیادی دارند و شما دوست ندارید کتابتان در اثر این رطوبت خراب شود بهتر است تا روزنامه ها را بعد از مدتی تعویض کنید تا رطوبت گل  ها از روزنامه به کتاب سرایت نکند. در نظر داشته باشید گل های فشرده و خشک را با احتیاط و دقت جابجا کنید. با توجه به اینکه که این گل ها کاملا خشک شده اند و بسیار ظریف و شکننده می باشند . شما می توانید بعد از خشک کردن گل ها آن ها را لای یک کتاب یا آلبوم نگه داری کنید. همانطور که در روش قبل اشاره شد اسپری کردن گل ها باعث ماندگاری بیشتر رنگ گل ها می شود.

– خشک کردن گل ها با کمک اتو کردن

شما می توانید جهت تسریع در خشک شدن گل ها آنها را اتو کنید. برای این کار گل ها را بین دستمال کاغذی قرار دهید و چند روزنامه در زیر و روی گل ها قرار دهید سپس با کمک اتو اقدام به خشک کردن گل ها نمایید. این روش خشک کردن گل زیاد جالب نیست. چراکه باعث تغییر رنگ گل ها بخصوص گلهایی مانند گل نرگس و گل رس شکل و رنگ آنها را تغییر می دهد. این روش خشک کردن گل می تواند مناسب گل هایی مانند بنفشه و یاس مناسب باشد.

– خشک کردن گل ها با کمک مواد شیمیایی

بعضی از گیاهان را با کمک مواد شیمیایی جاذب رطوبت می توان خشک کشد. گیاهانی که حساس هستند مانند ارکیده و لیلیوم. این گیاهان در مواد شیمیایی بهتر خشک شده و ماندگاری بهتری دارند. موادی مانند سیلیكا ژل، بُراز، نمك، زاج، اسید بوریك، آرد ذرت، شن . بهترین و مناسب‌ترین ماده شیمیایی برای اینکار براز است كه جهت كارهای هنری و خشك كردن گل‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در داروخانه‌ها موجود است. جهت خشك كردن گل توسط براز، نخست مقداری از ماده را داخل یک ظرف می‌ریزیم و گل را به آهستگی در روی آن قرار می‌دهیم. بعد از آن مقداری براز را روی گل می‌پاشیم و هر چند لحظه یکبار ظرف را تكان می‌دهیم تا ماده براز كاملاً روی کلیه گلبرگ‌ها را بپوشاند. در صورتی که براز حالت چسبندگی داشت می توانید كمی آرد ذرت را در آن مخلوط می‌كنیم تا از حالت مواد از حالت چسبندگی خارج شوند.

نگهداری دسته گل عروس,خشک کردن دسته گل عروس
ایده خلاقانه نگهداری دسته گل عروس بعد از عروسی

– محلول آب داغ و گلیسیرین

یکی از مواد شیمیایی گلیسرین است. از این محلول می توان برای خشک کردن گل رز، کاملیا و همچنین میوه های خوشه ای مثل انگور استفاده کرد. برای درست کردن این محلول یک پیمان گلیسیرین را همراه با دو پیمانه آب داغ که مقداری نمک در آن ریخته اید مخلوط نمایید. و سپس شاخه‌ها را در محلول فرو ببرید. هنگامی که برگ‌ها قدری رطوبت داشته باشند متوجه خواهیم شد که به مقدار کافی محلول گلیسیرین ما به آن‌ها رسیده و بخوبی خشک شده اند. با کمک این روش برگ‌ها نرمی و لطافتشان را حفظ می‌کنند. 

– استفاده از سلیکا ژل برای نگهداری دسته گل عروس

میتوانید سلیکا ژل را از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین می توانید سلیکا ژل را که بسته‌های کوچک آن را از داخل جعبه کفش‌ها یا کیف‌هایی که به تازگی خریداری کرده اید جمع نمایید. سیلیكا ژل ماده ای شیمیایی است كه نوع مرغوب و باکیفیت آن به رنگ آبی آسمانی است. سلیکا ژل هنگامی كه رطوبت به خود جذب می‌گیرد به ‌رنگ صورتی تبدیل می‌شود. ولی می‌توان دوباره نیز از آن استفاده نمود. جهت این منظور آن را در فر گاز می گذاریم تا کاملا خشك شود و دوباره به رنگ آبی در ‌آید.

ماده سیلیكا ژل رطوبت را کامل از گل گرفته و همچنین باعث می‌شود كه بعدا هم گل رطوبت را به خود نگیرد. دانه‌های سیلیكا ژل مقداری درشت هستند و می بایست آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا دیگر وسایل خُرد نماییم و به کمک چای صاف كن آن را بر روی گل بپاشیم تا دانه‌های درشت سیلیكا ژل در لای گلبرگ‌ها فرو نرود. غالبا ارتفاع شاخه گلی را كه در داخل مواد شیمیایی خشك می‌كنیم باید 2 الی 5/2 سانتی‌متر باشد. هر شکلی كه گل را در مواد قرار دهیم به همان شكل خشك می شوند. معمولاً جهت خشك كردن گل‌های حساسی مانند لیلیوم، آنتریوم و … از مواد شیمیایی اینچنینی استفاده می‌كنیم تا شكل و ظاهر گل تغییر نكند. هر کدام از مواد شیمیایی خشك كننده را می توان بعد از هر بار مصرف دوباره استفاده نمود.

– خشک کردن دسته گل عروس با شن

شما می توانید با کمک شن های ساحل دریا دسته گل خود را خشک نمایید. به اینصورت که ابتدا شن‌ها را کاملا شسته تا تمیز کنید و داخل سینی کاملا خشك نمایید. اکنون گل‌ها را در داخل شن بخوابانید. در نظر باشید كه سنگریزه‌های درشت در بین شن‌ها نباشد تا آسیبی به گل و  گلبرگ‌های آن وارد نشود. چند روز بعد می توانید گل‌های خشکتان را از دخل شن ها خارج نمایید

– خشک کردن گل های طبیعی با سیلیکاژل

یکی دیگر از راه های خشک کردن گل های طبیعی استفاده از ماده سیلیکاژل است. این ماده به دلیل جذب رطوبت بالایی که دارد می تواند باعث شود تا گل های شما شکل و ظاهر اولیه خود را از دست ندهند و تا حدود زیادی در همان کیفیت اولیه باقی بمانند. این روش مناسب تری برای خشک کردن دسته گل عروس و یادگاری شماست. در ادامه یک روش ساده جهت خسک کردن دستهه گل عروس با سیلیکاژل به شما آموزش می دهیم.

ساقه گل را برش بزنید. گل‌ رز را به صورت ایستاده داخل یک ظرف باریک دردار بگذارید. اگر می‌خواهید تعداد بیش‌تری گل را همزمان خشک کنید از شیشه یا کاسه پهن‌تر یا حتی سینی استفاده نمایید اما از محکم بسته شدن در آن مطمئن شوید.

به آرامی دانه‌های سیلیکاژل را روی گل‌ها بریزید تا نیمی از ارتفاع آن‌ها را بپوشاند. بار دیگر از صاف بودن گل‌ها مطمئن شوید سپس نیمه دیگر را کاملا با سیلیکاژل بپوشانید.

در ظرف را محکم ببندید. زمان خشک شدن بستگی به نوع و ضخامت گل دارد. بعضی مانند ژربرا چند روزه خشک می‌شوند اما غنچه گل رز به 10 روز کامل زمان نیاز دارد. وقتی احساس کردید گل خشک شده است، به آرامی آن را همراه سیلیکاژل داخل ظرفی دیگر بریزید. در این زمان گل‌ها سبک و خیلی شکننده شده‌اند. در صورت نرم و سنگین بودن، به زمان بیش‌تری احتیاج دارند. پس بار دیگر روی آن‌ها سیلیکاژل بریزید و چند روز دیگر صبر کنید.

گل‌های خشک برای کار شدن داخل قاب مورد نظر آماده‌اند.

با آرزوی خوشبختی برای شما

تالارنت/ سایت جامع تالارهای پذیرایی، باغ تالارها و خدمات عروس[تعداد: 180    میانگین: 2.9/5]


سوالات، نقد و بررسی

 1. یه عده ای تو کشور نون شبشونو ندارن یه عده ای هم مراسم با هزینه های آنچنانی برای شروع زندگیشون(عجب زندگی بابرکتی!!!)،ترتیب میدهند.خوشا انصاف …آدم باید در مورد این که پولشو در چه راهی صرف کرده و در مورد کمک به نیازمندان ، جواب بده… .
  خدا به داد ما برسه

  • عزیز دلم ادم فقط یبار ازدواج میکنه در حالت عادی.هم خودش هم اطرافیانش دوس دارن این مراسم به بهترین شکل صورت بگیره بخصوص اگه تک فرزندم باشه بنابراین در حد توانش سعی میکنه چیزی برا خودش کم نذاره بعدشم تمام عمرمون داشتیم به اونایی فک میکردیم که نون شب ندارن یه شبم به خودمون و دلمون فک کنیم چی میشه یبار بیشتر زندگی میکنیم ؟

  • حالا چون مردم نون شب ندارن اونی که میتونه نگیره عروسی واسه خودش?!
   شاید اونم واسه رسیدن به جایی که هست سالها نون شب نه خورده و نه شب خوابیده. مگه بدهکار مردمن?!!

 2. لطفاً مثلا میخواهید در مورد عروسی صحبت کنید چه لزومی دارد که عکس عروس ولو از پایین بگذارید؟
  متشکرم

 3. با سلام ممنون از سایت خوبتون

سوالات، نظرات و پیشنهادات