تالار نت تالار عروسی
 

نقش ها و مسئولیت ها در برگزاری مراسم عروسی

  abtahi      7 سال پیش      ارسال دیدگاه  
مراسم عروسی


عروس و داماد

بزرگترین مسوولیت آن ها بدون شک ازدواج کردن است، اما در ادامه به تعدادی از تصمیم های آن ها که ابتدا باید گرفته شود اشاره می کنیم. در حالت ایده آل عروس و داماد همراه هم این کارها را انجام می دهند. برای اینکه کارها را تقسیم کنند و هر دوی آن ها از برنامه ها لذت ببرند، یک لیست ابتدایی به شرح زیر تهیه شده است:

تنظیم بودجه

انتخاب روز، فرم و سالن برای ازدواج
ملاقات با مسئولین مراسم برای صحبت راجع به جزییات
همکاری در دعوتنامه ها، گل، عکس و …
جستجو درباره ارکستر
نوشتن پیمان نامه ازدواج (اگر مایل باشند)
نوشتن تشکر نامه برای هدایا

علاوه بر وظایف سنتی آن ها، هر کدام از آن ها مسئولیت خودشان را دارند که شامل چک کردن لیست مهمان های خانواده هایشان می شود. عروس، ساقدوش هایش را انتخاب می کند و برای آنها غذا فراهم می کند و پس از مراسم برای آن ها نامه تشکر می نویسد. داماد نیز ساقدوش هایش را برمی گزیند و لباس آنها را انتخاب می کند، برای آن ها کارت تشکر می خرد، مراسم عقد را برنامه ریزی می کند و هزینه های عاقد را می دهد. همچنین برای مهمان هایی که از خارج از شهر آمده اند در هتل اتاق رزرو می کند.

مراسم عروسی
خانواده عروس

در گذشته یکی از رسومات این بود که بیشتر هزینه های عروسی را باید خانواده عروس پرداخت می کردند اما هزینه های امروزی بین خانواده عروس و داماد و خود آنها تقسیم می شود اما هنوز مسئولیت های مشخصی بر عهده خانواده عروس هستند. به طور سنتی خانواده عروس اولین مراسم (عقد) را برگذار می کنند و در تهیه لیست مهمان ها به عروس کمک می کنند و در جزییات مراسم به عروس ارایه نظر می کنند (البته فقط ارایه نظر، نه تحمیل نظر). مادر عروس لباسش را انتخاب می کند و معمولا به مادر داماد در انتخاب کمک می کند و مطلعش می کند.

یکی از مهمترین وظایف پدر عروس انتخاب لباس مناسب است. در روز عروسی او عروس را تا محل عقد همراهی می کند (احتمالا به همراه مادر عروس). او آخرین کسی است که مراسم را ترک می کند چون باید هزینه مراسم عقد را پرداخت کند و مهمان ها را بدرقه کند.

خانواده داماد

معمولا خانواده داماد پس از مراسم با خانواده عروس تماس می گیرند و احتمالا مراسمی را برگذار خواهند کرد (بعد از مراسم خانواده عروس) و لیستی از مهمان ها تهیه می کنند. در مورد لباس ها با خانواده عروس مشورت می کنند. شام روز قبل مراسم نیز بر عهده آنها می باشد و آنها حتی ممکن است (اگر مایل باشند) مقداری از هزینه های مراسم را تقبل کنند.

ندیمه عروس

بین تمام کسانی که در مراسم حضور دارند، ندیمه بیشترین کمک را به عروس می کند. معمولا تفاوت چندانی بین وظایف ندیمه عروس و داماد وجود ندارد اما ندیمه عروس معمولا نزدیک ترین دوست یا خواهر عروس است. قبل از مراسم وظایف ندیمه شامل همراهی در بعضی از وظایف ساقدوش مثل وقت قبلی برای پروو لباس عروس و مهمانی مجردی آخر آنها می باشد. او در بعضی دیگر از کارها از قبیل کمک به عروس و داماد در تهیه لیست مهمان ها و ارسال دعوت نامه ها به آن ها و همچنین نگهداری از هدایا کمک می کند.

در روز عروسی، ندیمه در پوشیدن لباس به عروس کمک می کند و همچنین او را در مراسم همراهی می کند. او زیر عقدنامه را به عنوان شاهد امضا می کند و دسته گل را در گلدانش نگه می دارد. در مراسم همراه با ساقدوش داماد می رقصد و ساقدوش ها را برای عکس دسته جمعی هماهنگ می کند. قبل از این که زوج جدید به ماه عسل بروند او لباس های عروس را عوض می کند و از آنها به همراه دسته گل عروس تا روز برگشتن عروس نگهداری می کند.

نقش افراد مراسم عروسی

ساقدوش

شما می توانید تعداد کمی ساقدوش یا هر تعدادی را که می خواهید انتخاب کنید (البته نه بیشتر از دوازده نفر). ساقدوش می تواند مجرد یا متاهل باشد، همچنین سن اصلا مطرح نیست اما دختر های بین هشت تا شانزده سال به عنوان ساقدوش کوچولو انتخاب می شوند و مسئولیت های کمی به آن ها سپرده می شود. مهمترین نقش آن ها کمک به ندیمه و هر کمکی که عروس ممکن است لازم داشته باشد می باشد. آن ها در مراسم مجردی به ندیمه کمک می کنند و برای لباس ها و رفت و آمد خودشان و هزینه هتل خودشان، هزینه ها را پرداخت می کنند. آنها در صفوف مراسم عقد حضور دارند و در مراسم با ساقدوش داماد و مهمان های مهم می رقصند. در همین رابطه بخوانید : مدل لباس مناسب ساقدوش عروس

مسئول دسته گل

او معمولا بین چهار تا هشت سال سن دارد و در طول مراسم عقد کنان در حالی که دسته گل یا سبد گل را در دست دارد خیلی ساده و آرام به سمت عروس پیش می رود. او در شام مراسم نیز شرکت دارد و این نقشش را راحت می کند! خانواده او هزینه لباس و رفت و آمدش را پرداخت می کنند. همچنین پدر و مادرش نیز در مراسم و شام حضور دارند. در همین رابطه بخوانید : مدل دسته گل عروس فصل زمستان

ندیمه داماد

مثل ندیمه عروس او نیز بزرگترین کمک به داماد است و برادر یا بهترین دوست داماد است و ممکن است مجرد یا متاهل باشد. مهمترین نقش او برنامه ریزی مهمانی مجردی است. او وظیفه هماهنگ کردن لباس داماد و گرفتن لباس و ارکستر در شام مراسم و هماهنگی های لازم برای ماه عسل را بر عهده دارد.

در روز مراسم او باید مطمئن شود که داماد به موقع به مراسم می رسد. او حلقه عروس را می آورد و هزینه عاقد را تا پایان مراسم نگه می دارد و زیر عقدنامه را به عنوان شاهد داماد امضا می کند. در ضمن او با ندیمه عروس می رقصد و ساقدوش ها را برای عکس دسته جمعی هماهنگ می کند. در پایان او ماشین عروس را به همراه لوازم آن ها آماده می کند و پس از مراسم او تمام لباس های امانی را برمی گرداند.

ساقدوش های داماد

آن ها معمولا نقش بسیار کمی قبل از مراسم دارند. آن ها به ندیمه کمک می کنند تا مهمانی مجردی را برنامه ریزی و برگذار کند و لباسش را تهیه کند. همچنین آن ها باید با داماد و ندیمه در تماس باشند تا اگر کمکی احتیاج بود آنها انجام دهند. در روز مراسم آنها باید زودتر در سالن باشند تا به مهمان ها خیر مقدم گفته و آنها را راهنمایی کنند. آن ها در مراسم حضور دارند و معمولا تا آخر مراسم هستند. آن ها مسئول تهیه لباس خودشان هستند و همچنین مسئول رفت و آمدشان و حتی هتل و تمام هزینه های فوق را خودشان می هند.

حامل حلقه

این معمول و سنتی است که یک پسر کوچولو حلقه مراسم را روی یک بالشت ساتنی (یا حلقه سمبلی، چون ممکن است حلقه اصلی دست ندیمه باشد) می آورد. ندیمه ها حلقه مورد نظر را از روی بالشت برمی دارند و به عروس و داماد می دهند. مثل مسئول دسته گل تمام هزینه های حامل حلقه را خانواده اش می دهند.[تعداد: 11    میانگین: 2.6/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات