تالار نت تالار عروسی
 

مراحل مختلف ازدواج را بهتر بشناسید

  abtahi      7 سال پیش      ارسال دیدگاه  
مراحل ازدواج


مراحل ازدواج

راه هایی که برای به رسمیت شناختن ازدواج پیش روی جوانان است درواقع چندان دشوار نیست . اما امروزه با ترکیب شدن فرهنگ های بیگانه با فرهنگ مردم ایران و با ایجاد عواملی چون تجمل گرایی و تجدد گرایی مردم ، این مراحل کمی دشوار و پر پیچ و خم شده است . طی کردن این مراسم آن چنان که پنداشته می شود سخت نیست و اگر کمی ساده بگیریم در طول یک هفته یا کمتر قابل گذراندن است. در ادامه با این مراحل بیشتر آشنا می شویم.

گام شماره صفر: مشورت
قبل از این که به توافق های اولیه برسید، در همان جلسات اول و حتی در طول دورانی که نامزدی و عقدتان را طی می کنید، باید با یک مشاور مجرب در ارتباط باشید. فکر نکنید که رفتن پیش مشاور ازدواج یک کار نمایشی و فرمالیته است. این توجیه که مگر قدیمی ها چطور ازدواج می کردند، حداقل در زمان فعلی جواب نمی دهد. ازدواج های امروزی بسیار پیچیده تر از ازدواج های قدیمی هستند. اولا چون آدم های امروز پیچیده تر شده اند و ثانیا چون الگوهای زندگی مشترک تغییر کرده، افراد سازشکاری کمتری دارند و دیگر مثل سابق تحمل شرایط دشوار را ندارند. از این مهم تر، با بزرگتر شدن جوامع آدم ها از هم فاصله بیشتری گرفته اند و شناخت پیدا کردن نسبت به یکدیگر به اندازه سابق آسان نیست. در دنیای پیچیده امروز که نرخ بیماری ها و اختلالات روانی هم بالاتر رفته، کمک گرفتن از یک متخصص دلسوز، دیندار و مجرب شرط عقل است. بنابراین از هزینه کردن در این باره نترسید و در تمام مراحل ازدواج تان با یک مشاور ارتباط داشته باشید.

گام اول: دریافت نامه از محضر
اولین گام برای ثبت ازدواج انتخاب محضر است و مراجعه به این محضر ثبت ازدواج. در این مراجعه به همراه داشتن مدارك شناسایی زوجین و شناسنامه پدر زوجه الزامی است. مدارك را به همراه یك قطعه عكس 4* 3 به دفتردار تحویل دهید تا نامه‌ای دریافت كنید كه در آن زوجین به آزمایشگاه مورد نظر برای انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج معرفی می‌شوند. این نامه مهر و امضای محضر را دارد و یك قطعه عكس از زوجین بالای آن منگنه شده است. در این نامه جایی برای مهر و امضای آزمایشگاه گنجانده شده است. بدون داشتن این معرفی‌نامه، آزمایشگاه زوجین را نمی‌پذیرد. معمولا هر دفتر ثبت ازدواج بسته به موقعیت مكانی‌ای كه دارد زوجین را به نزدیك‌ترین آزمایشگاه معرفی می‌كند.

گام دوم: مراجعه به آزمایشگاه
معرفی‌نامه محضر را به قسمت پذیرش تحول دهید و منتظر باشید تا نامتان اعلام شود. ناشتا بودن، شرط اولیه برای انجام آزمایش اعتیاد است كه با نمونه‌گیری از ادرار انجام می‌شود. هنگام این آزمایش، شما با دوربین مدار بسته تحت نظارت هستید تا تقلبی انجام ندهید. برای انجام آزمایش اعتیاد لازم است مواردی را رعایت كنید. ازجمله اینكه یك هفته قبل از انجام آزمایش از مصرف برخی از دارو‌ها خودداری كنید، مثل داروهای كدئین‌دار و مسكن‌های مخدر. ظاهرا مصرف داروی ویتامین ب كمپلكس هم در چند روز قبل از انجام آزمایش نتیجه آزمایش را با اختلال روبه‌رو می‌كند. اگر داروی خاصی هم مصرف می‌كنید حتما از قبل با پزشك خود مشورت كنید تا درصورت امكان، قبل از انجام این آزمایش، آن را استفاده نكنید.

گام سوم: واكسن كزاز
سومین مرحله مخصوص خانم‌هاست؛ باید با راهنمایی مسئولان آزمایشگاه به اتاق واكسن مراجعه و به نوبت، واكسن كزاز را دریافت كنند. كسانی كه بیش از 10سال از تزریق این واكسن به بدنشان می‌گذرد باید این واكسن را دریافت كنند؛ هرچند به تمام افرادی كه برای انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج به آزمایشگاه مراجعه می‌كنند تزریق این واكسن توصیه می‌شود.

گام چهارم: آزمایش خون
چهارمین خان مربوط به آقایان است؛ از آنها نمونه خون دریافت می‌شود تا 2بیماری خونی در آنها بررسی شود؛ هپاتیت و تالاسمی. تالاسمی خود 2نوع ماژور و مینور دارد و نوع آن در تعیین نتیجه آزمایش ازدواج تأثیر زیادی دارد. تالاسمی مینور نوعی كم خونی قابل درمان است و تالاسمی ماژور كم خونی بسیار شدید است كه قابل درمان نیست. نتیجه این آزمایش خیلی زود و در‌‌ همان روز مراجعه به آزمایشگاه آماده می‌شود و زوجین قبل از دریافت نامه به محضر، از آن مطلع می‌شوند. به زوجینی كه در خانواده و یا اطرافیانشان مواردی شامل بیماری‌ها و اختلال‌های ژنتیك دیده می‌شود توصیه می‌شود كه علاوه بر انجام آزمایش‌های معمول پیش از ازدواج، برای انجام آزمایش ژنتیك در كلینیك‌های مربوطه اقدام كنند.

بد نیست بدانید که ازدواج‌های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی شده که این بیماری‌های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند زیرا در کشورهای اروپایی حدود چند صد سال است که ازدواج‌های فامیلی صورت نمی‌گیرد. بنابراین مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج بسیار اقدام مهمی است.

گام پنجم: جلسه آموزشی
زوجین برای اینكه با زندگی مشتركی كه پیش رو دارند بهتر آشنا شوند باید در جلسه آموزشی‌ای كه در آزمایشگاه برگزار می‌شود شركت كنند. این جلسه یك ساعته برای آقایان و خانم‌ها جداگانه برگزار می‌شود و در پایان این كلاس آموزشی، در مقابل نام شركت‌كنندگان در كلاس امضای تأیید جا می‌گیرد. افرادی كه ازدواج مجدد را تجربه می‌كنند از شركت در این كلاس‌ها معاف هستند. در پایان كلاس كتابچه یا جزوه‌ای مربوط به آموزش‌های قبل از ازدواج به زوجین داده می‌شود.

گام ششم: نامه از آزمایشگاه
قبل از ظهر نتیجه نهایی آزمایش‌ها مشخص می‌شود و در برگه ازدواج امضاهایی مربوط به انجام آزمایش اعتیاد، دریافت واكسن كزاز برای زوجه و نتیجه آزمایش خون زوج و تأییدیه شركت در جلسه آموزشی دیده می‌شود و مطلوب بودن همه این موارد را به محضرخانه اطلاع می‌دهد. نتیجه این آزمایش تنها برای مدت یك‌ماه اعتبار دارد و اگر در این مدت عقدتان را ثبت نكردید باید آزمایش تجدید شود.

گام هفتم: ثبت ازدواج
حالا باید دوباره به محضر مراجعه كنید؛ این بار برای ثبت رسمی ازدواج. البته این كار با تعیین وقت قبلی از محضر انجام می‌شود. اطلاعاتی مانند نوع عقد و مدت آن، میزان مهریه و شیربها، شروط عقد و… در زمان تعیین وقت از محضر باید به محضردار ارائه شود. روزی كه برای ثبت رسمی ازدواج به دفا‌تر ثبت مراجعه می‌كنید بعد از جاری شدن خطبه عقد و اعلام شرط و شروط ازدواج، باید دفتر بزرگ محضر را به همراه دفترچه‌ای كه در اختیار شما قرار می‌دهند امضا كنید. تعداد این امضا‌ها كم نیست و هر كدام درباره موضوع خاصی است كه باید قبل از امضا با دقت بخوانید. اگر بین خانواده‌های دوطرف در زمان خواستگاری توافقی كتبی انجام شده باشد لازم است این اسناد هم قبل از جاری شدن عقد به محضر ارائه شود.

گام هشتم: دریافت عقدنامه
بسته به شلوغی و یا خلوتی محضردار مورد نظر، از 3 تا 10 روز طول می‌كشد تا عقدنامه رسمی زوجین آماده شود و اطلاعات درج‌شده در آن در اسناد رسمی به ثبت برسد و عقد، جنبه رسمی پیدا كند. ثبت عقد در شناسنامه هم توسط‌ همان محضر انجام می‌شود و برای این كار هم مدت زمانی را باید درنظر گرفت. حالا دیگر عقدنامه هم به دست‌تان رسیده و ازدواج، رسمیت پیدا كرده است. نخستین كاربرد این عقدنامه این است كه به وسیله آن می‌توانید برای دریافت وام ازدواج اقدام كنید. این وام كم بهره‌ترین وامی است كه بانك‌ها پرداخت می‌كنند. برای همین هم متقاضیان زیادی دارد. این نكته را به‌خاطر داشته باشید كه تنها تا 6‌ماه پس از تاریخ تنظیم و صدور عقدنامه امكان دریافت وام ازدواج را دارید.[تعداد: 4    میانگین: 2.5/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات