تالار نت تالار عروسی
 

دوران نامزدی چقدر باید طول بکشد ؟

  abtahi      7 سال پیش      ارسال دیدگاه  
دوران نامزدی


در گذشته ایام عقد و نامزدی از بهترین ایام برای دختران و پسرانی بود که قصد ازدواج کرده بودند و میخواستند تشکیل زندگی دهند . اما امروزه در بین جوانان کمتر کسی دیده میشود که تن به ازدواج دهد و اگر هم به این مرحله برسند خیلی سریع میخواهند از شر نامزدی خلاص شده و سریع تر به اصطلاح “قورباغه را قورت دهند ” .!! به نظر شما دلیل این امر چیست ؟ چرا جوانان از دوران نامزدی دل خوشی ندارند ؟

دوران نامزدی

یكی از مهمترین و اصلی‌ترین علل این فاجعه طولانی شدن دوران عقد دختر و پسر است. برخی از زوجین به دلیل برخی مشكلات مادی،‌ معنوی،‌ تحصیلی و… تصمیم می‌گیرند مدت زمان بیشتری در دوران عقد سپری كنند، یقینا در كنار حل شدن برخی مشكلات در ذیل طولانی شدن دوران عقد، مشكلات عدیده دیگری برای زوجین پیش می‌آید كه گاه زندگی مشترك آینده آنها را نیز به مخاطره می‌اندازد.

در واقع طولانی شدن دوران عقد باعث ایجاد برخی حواشی پررنگ تر از متن از طرف خانواده و اطرافیان و خویشاوندان می‌شود كه عروس و داماد نمی‌دانند چطور باید با آنها کنار آمده و آنها را حل نمایند.

در شرایط معمولا دختر و پسر در برزخ بین زندگی متاهلی و زندگی مجردی قرار می‌گیرند از سویی باید همان وظایف و مسئولیت‌های خانه پدری را انجام دهند و دختر خوبی برای خانواده باشند و از سوی دیگر مسۆولیت مضاعفی را نسبت به فرد دیگری به عنوان همسر پذیرفته‌اند. ضمن آنکه هر دو خانواده توقعات خاص خود را داشته و انتظار دارند که عروس یا داماد، نقش خود را به بهترین نحو انجام دهد که این حالت احساس ناخوشایندی را به همسران منتقل می‌کند. در چنین شرایطی است که گاه زوج‌ها به این نتیجه می‌رسند كه ازدواج مانعی برای استقلال فردی و آزادی بیان آنها بوده و همسرشان به نوعی در این زمینه مقصر است.

مدیریت زمان دوران عقد
به عقیده مشاوران و متخصصان امر ازدواج مناسب‌ترین مدت برای دوران عقد دختر و پسر ۶ ماه تا یک سال است. در این مدت دختر و پسر می‌توانند خصوصیات شخصیتی، اجتماعی، خانوادگی و… فرد مقابل را بشناسند و تصویر روشنی از زندگی مستقل خود در آینده به دست آورند. البته عوامل دیگری مانند تیزهوشی همسران جوان، روابط عمومی بالا و صداقت نیز می‌تواند به آنها کمک کند که در مدت زمان بسیار کوتاهی به درک و شناخت دقیق از یکدیگر برسند.

معایب طولانی شدن دوران عقد
– سختگیری‌های بیش از حد خانواده‌ها به عروس و داماد و به خصوص به عروس خانم: معمولا خانواده‌های ما از دختر و پسر خود در دوران عقد همان توقعاتی را دارند كه در دوران پیش از عقد داشته‌اند. در حالیكه دختر و پسر چون عقد دائمند خود را زن و شوهر می‌دانند. به همین دلیل افراد در این دوران مجبورند هم توقعات خانواده و هم توقعات همسرشان را برآورده نمایند در حالی که این توقعات و انتظارات گاهی در نقطه مقابل هم قرار دارند. اینجاست که دچار دوگانگی می‌شوند و ممکن است زیر فشارهای خانواده و همسرشان کنترل اوضاع را از دست بدهند.

علاوه بر این معمولا خانواده دختر خانم بیش از خانواده آقا پسر در زمینه‌هایی چون مخالفت با مسافرت دختر و پسر در این دوران،‌ رفت و آمدهای بیش از حد آنها،‌ ماندن دختر خانم در خانه آقا پسر و… سختگیری‌های بسیار نموده و مشكلات و ناراحتی‌ها و اختلاف‌های زیادی در بین عروس و داماد ایجاد شود.

رفت وآمدهای دوران عقد طولانی، ممکن است بین اعضای خانواده تنش‌هایی ایجاد شود. علاوه بر این بار اقتصادی این رفت و آمدها ممکن است فشار مضاعفی برای برخی خانواده‌ها ایجاد کند و زمینه ساز نارضایتی و ناراحتی آنها باشد.

– از جمله دیگر معایب طولانی شدن دوران عقد می‌توان به دلسردی همسران از یکدیگر اشاره کرد. زیرا طولانی شدن این دوران مشكلات عدیده‌ای ایجاد كرده و در نتیجه باعث دوری و سرد شدن طرفین از یكدیگر و زندگی مشتركشان می‌شود.

– در رفت وآمدهای دوران عقد طولانی، ممکن است بین اعضای خانواده تنش‌هایی ایجاد شود. علاوه بر این بار اقتصادی این رفت و آمدها ممکن است فشار مضاعفی برای برخی خانواده‌ها ایجاد کند و زمینه ساز نارضایتی و ناراحتی آنها باشد. عدم توجه به این امور باعث پاره شدن حریم افراد و خانواده‌ها می‌گردد.[تعداد: 9    میانگین: 3.1/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات