تالار نت تالار عروسی
 

آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی در انگلستان و روسیه

  abtahi      6 سال پیش      ارسال دیدگاه  
مراسم عروسی انگلستان, آداب و رسوم عروسی انگلیس


سنت های جالب و خواندنی از رسم و رسوم دیگر کشورها شنیده شده است و این حقیقت شامل انگستان هم هست .رسمی قدیمی در کشور انگلستان که حتی شعری با این معنی و مضمون دارند.

برخی از آداب و رسوم برگزاری مراسم  عروسی در انگلستان

مراسم عروسی انگلستان, آداب و رسوم عروسی انگلیس

تا به حال، در فیلم ها یا مکانهای مختلف دیده یا شنیده اید که در کشور های غربی و اروپایی در عروسی های خود از چهار چیز قدیمی، جدید، قرضی و آبی استفاده میکنند؟این رسم dدر حقیقت یک رسم قدیمی مربوط به انگلستان است که در شعری با این قافیه نمود دارد

(“Something Old, Something New, Something Borrowed, Something Blue, A Sixpence in your Shoe”)

خوش شانشی برای عروس و داماد

وجود این چهار شی در عروسی، برای عروس و داماد خوش شانسی می آورد ولی وجود آن الزامی نیست. با این حال دانستن معنی هرکدام جالب است:

یک چیز قدیمی نمایانگر تداوم در زندگیست،

یک چیز جدید خوش بینی و شادی در آینده به همراه می آورد،

یک چیز قرضی نشانه قرض همیشگیه خوشبختی ست ،

در آخر یک چیز آبی سمبل عشق، پاکی و وفاداری است.

همچنین سکه درون کفش برای خوش شانسی و کامیابی به کار میرود که هم اکنون جزو رسوم بسیار مهم ازدواج در انگلستان است. انگستان در بین کشور های اروپایی پای بندی خاصی به رسوم و سنت ها دارد. از نوع لباس عروس و داماد تا تزئینات داخلی مراسم ها و برگزاری مراسم در کلیسا همه گواه این پای بندی به رسوم گذشتگان است. اما با این وجود برگزاری مراسم ها و نوع معاشرت مهمانان در عین سادگی، حیرت انگیز است. برخی قوانین دست و پاگیر در خصوص ازدواج زنام مطلقه درقانون کلیسای انگلیکان آمده و هین را نیز می توان به عنوان بخشی از ضعف های آنان برشمرد.

آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی در روسیه

برگزاری جشن عروسی در کشور روسیه سابقه دیرینی دارد. برخی از آداب و روسوم این کشور در مراسم عروسی :

حلقه ازدواج (چله). مشخص شده است که در مصر باستان، زن و شوهر با بدست نمودن حلقه قسم می خوردند که تا اخرین روز زندگی در شادی و غم با هم میباشند. مصریان بر این باور بودند که اگر حلقه را به انگشت وسطی دست چپ کنند جرقه عشق را تا اخر عمر نگه میدارند. این سنت تا به امروز در مردم شرق حفظ شده . اما در روسیه حلقه ی عروسی را به انگشت وسطی دست راست میکنند و قسم میخورند که تا اخر عمر با همسر خود صادق بمانند. اگر مرد یا زن روس حلقه عروسی خود را بدست چپ انگشت وسطی کرده, به این معناست که همسرش وفات کرده.

آداب و روسم مراسم عروسی در روسیه

عروس را در آغوش گرفته و داخل خانه کردن. این رسم ازدواج اسلاوی بسیار قدیمی است. اسلاوی ها به این باور بودند که اگر عروس را در زمان داخل شدن به خانه، همسرش در آغوش بگیرد، پاهای عروس زمین را لمس نکند، شیطان فریب میخورد و عروس نظر نمی شود.

ظرف برای خوشبختی. در روستاهای روسیه شکستاندن ظرف گلی نشانه باکره بودن عروس است.

گل جیب داماد. گذاشتن گل در جیب داماد نشان اظهارعشق عروس به داماد میباشد.

شاهدان در جشن عروسی. در ازدواج روسها دو شاهد میباشد که یکی از طرف عروس و دیگری از داماد. شاهدان باید کسانی باشند که عروس و داماد به انها میتوانند اعتماد کنند. بعضی ها نقش شاهدی را به خویشاوندان شان نیز میدهند. شاهدان باید با عروس و داماد در قسمت انتخاب لباس، لوازم آرایش، برگزاری محفل عروسی, بجا نمودن سنت های مراسم و غیره کمک و همکاری کنند.

دسته گل عروس. عروس، دسته گل خود را در جمعیت دختران که هنوز ازدواج نکرده پرتاب می کند و کسی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد، این به دین معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند.

نان و نمک (به روسی کاراوای). کاراوای نانتزین شدهسنتی روسی است. بعد از انکه داماد عروس را از خانه مادرش می گیرد در بیرون از خانه، عروس و داماد را با یک قرص نان و نمک ملاقات می کنند. عروس و داماد تکی از نان را با دهان شان می گیرند و لقمه هر کسی که بزرگتر بود رئیس خانواده میشود.

گفتنی است که نان کاراوای بسیار زیبا تزئین میشود. برگ در نان – به معنای فرزندان اینده، خوشه ی گندم – سعادت و رفاه، دو حلقه در هم آمیخته – وفاداری و عشق ابدی است.

صدا نمودن کلمه تلخ (گورکا). این کلمه را در عروسی برای بوسیدن عروس و داماد از یکدیگر، تمام مهمانان با یک صدا می گویند، “گورکا، گورکا،” اما در قدیم عروس با پطنوس که در بین آن گیلاس ودکا می بود نزد همه مهمانان برای جمع آوری تحفه میرفت، اما مهمانان نمیفهمیدن که در داخل گیلاس آب است یا ودکا ومهمان پس از آن که تحفه را برای عروس می داد و ودکا را مینوشید و صدا میکرد تلخ است به معنای آن که مشروب است، نه آب.

ازاد نمودن دو کبوتر سفید. کبوتر سفید نماد از ازادی، صلح و خوشبختی است. آزاد نمودن دو کبوتر سفید پس از عقد پیمان ازدواج، نشانه خداحافظی با خانه اجدادی و همچنین آغاز یک زندگی جدید با هم اوج میباشد.

تعداد مهمانان در محفل ازدواج. در روسیه در مراسم ازدواج صرف از دوستان و خویشاوندان نزدیک دعوت به عمل میاید. تعداد دعوت شدگان در عروسی بیش از چهل تا پنجا مهمان میرسد.

گفتنی است که در عروسی های اشخاص مشهور و پولدار تعداد مهمانان به بیش از 300 نیز میرسد.

لاکچری ترین شب زندگی تان را با تالارنت تجربه کنید. هدف ما معرفی برترین برند های تشریفات است.

 [تعداد: 53    میانگین: 2.9/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات