تالار نت تالار عروسی
 

ساق دوش ها بخوانند، وظایف ساقدوش ها در مراسم عروسی

  abtahi      7 سال پیش      ارسال دیدگاه  


امروزه در مراسم عروسی ساقدوش ها نقش مهمی را ایفا میکنند و بسیاری از عروس ها و داماد ها از ساقدوش در مراسم عروسی خود استفاده میکنند. ساقدوش ها همراه با عروس و داماد از ابتدای حضور در باغ و آتلیه حضور دارند و با تم یکسانی که دارند جلوه بهتری به عکس های عروس و داماد می دهند.

ساقدوش یعنی چه؟

ابتدا ریشه کله ساقدوش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. کلمه ساقدوش ریشه در فرهنگ و سنت مردم آذربایجان ایران دارد و معمولا از واژه  سولدوش نیز به همراه آن استفاده می شود . در واقع ساقدوش و سولدوش دو مردی هستند که رابطه ی خویشاوندی نزدیکی ( مثل برادر ) نسبت به داماد دارند و در مراسم عروسی سمت راست و چپ او ایستاده و او را در طول مراسم عروسی همراهی می کنند . اما در فرهنگ غربی و اروپایی ساقدوش ها وظایف دیگری نیز دارند. این موضوع کمی متفاوت است و وظایف ساقدوش عروس و ساقدوش داماد تفاوت های دیگری دارد و قوانین خاصی برای این موضوع باید رعایت شود .

ساقدوش عروس و داماد به سبک اروپایی

اگر دوست دارید ساقدوش عروس (maid of Honor) و یا ساقدوش داماد (Grooms Man ) به شیوه اروپایی داشته باشید باید بدانید که معمولا دختر خانم ها و یا آقا پسرهایی که مجرد باشند می توانند ساقدوش عروس و داماد شوند .

اگر لباس ساقدوش های عروس و داماد متحد باشد باعث زیبایی بیشتر می شود اما حتما لازم نیست که لباس ساقدوش ها همگی یک شکل و یک مدل باشند ، تنها کافیست لباس آنها یک رنگ باشد و ترجیحا از یک جنس پارچه تهیه شده باشند .البته شکل کلی آن باید یکسان باشد مثلا اگر همگی لباس های کوتاه می پوشند، نباید یک نفر لباس بلند داشته باشد، و به عبارت دیگر اندازه ی لباس های ساقدوش ها باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشد .

در همین رابطه بخوانید : مدل لباس مناسب ساقدوش عروس

چه مقدار هماهنگی برای ساقدوش ها لازم است؟

درصورت یکسری نکات جزئی از سوی ساقدوش ها جلوه و زیبایی بیشتری میتوانند داشته باشند . لازم به ذکر است رنگ لباس های ساقدوش عروس با رنگ دسته گل ، یا زیور آلات لباس عروس یا تم تالار عروسی و یا باغ تالار هماهنگ باشند . مثلا اگر قرار است ساقدوش ها لباس صورتی بپوشند ، یا دسته گل عروس خانم باید صورتی باشد و یا در لباس عروس خانم باید یک چیز صورتی مثل یک کمربند صورتی و یا سنگ های صورتی وجود داشته باشد .مدل ، رنگ و اندازه ی موهای ساقدوش های عروس لزوما نباید یک شکل باشد . ممکن است یک رنگ و مدل به صورت یکی از ساقدوش ها بیاید ولی با صورت دیگری تناقض داشته باشد .

به عنوان ایده ساقدوش های عروس می توانند تاج های کوچک مثل تل یا گل های ریز به سر بزنند ، اما به هیچ عنوان تاج شان از عروس بزرگ تر نباشد و در صورتی که عروس تاج نداشته باشد ، ساقدوش ها نیز اجازه ی استفاده از تاج را ندارند. به عبارتی دیگر تاج عروس باید پرجلوه تر و بزرگ تر از تاج ساقدوش ها باشد تا بتواند عروس را نشان دهد .

به یاد داشته باشید هنگامی که برای سفارش گل به گلفروشی می روید حتما برای سفارش گل سینه ی پسرها و دسته گل دخترها اقدام کنید .معمولا بهترین کاری که ساقدوش های عروس انجام می دهند گرم کردن مراسم عروسی است . پس سعی کنید از رنگ های شاد برای لباس ها و دسته گل هاشان استفاده کنید .

گل های دسته گل عروس لزوما نباید با دسته گل های ساقدوش هایش یکی باشد بلکه فقط می تواند همرنگ باشد. یعنی اگر دسته گل عروس ارکیده ی سفید گران قیمت است ، می توانید دسته گل ساقدوش ها را رز سفید یا گل های سفید دیگر سفارش دهید یا می توانید همان گل ارکیده را برای ساقدوش ها نیز سفارش دهید ولی رنگ آن متفاوت باشد.

 

دختران خردسال شیرین ترین همراهان نوعروس

بعضی ها ممکن است از دختران خردسال برای همراهی و ساقدوش عروس استفاده کنند. اگر ساقدوش های تان خردسال هستند (Flower Girls) بهتر است مدل و رنگ لباس های شان ، مدل موها و شکل گل سرهاشان یک شکل باشد. برای دختران خردسال معمولا لباس های پف دار سفید بلند به همراه یک تاج گرد گل و برای پسران خردسال کت و شلوار تیره رنگ به همراه یک پیراهن سفید بهترین انتخاب است .آقایان ساقدوش باید کت و شلوار های یک رنگ و تیره بپوشند. و خانم های ساقدوش نباید از تور استفاده کنند.

ساقدوش دختر بچه, ساقدوش عروس دختران خردسال

ساقدوش های خردسال معمولا وظایفی نیز دارند ، آن ها باید جلوتر از عروس و داماد راه بروند و جلو پای آن ها از سبدی کوچک ، گلبرگ های گل بریزند و یا پشت سر آن ها راه بروند و دنباله ی دامن عروس خانم را نگاه دارند تا هنگام راه رفتن به جایی گیر نکند . که این البته در بین کشور های اروپایی مرسوم است.ساقدوش های خردسال می توانند دسته گل نیز داشته باشند ، اما توجه کنید که دسته گل آن ها باید با سایز اندام شان نیز مطابقت داشته باشد ، یعنی باید دسته گل ظریف و کوچک در دست بگیرند.

قبل از مراسم عروسی ، به چگونگی رفت و آمد ساقدوش های تان فکر کنید . اگر دوست داشته باشید می توانید آن ها را با ماشین عروس تان جا به جا کنید . اگر تعداد آن ها زیاد باشد می توانید یک ماشین شاسی بلند و جادار برای شان کرایه کنید تا دیگر جایی برای نگرانی و تاخیر وجود نداشته باشد . در صورتی که هر کدام از ساقدوش ها خودشان به تنهایی بخواهند سرقرار بیایند ، هماهنگ کردن آن ها کمی مشکل و نگران کننده خواهد بود .

با آرزوی شیرین ترین و زیباترین لحظات برای شما/ تالار نت[تعداد: 23    میانگین: 3.2/5]


سوالات، نقد و بررسی

سوالات، نظرات و پیشنهادات