تالار نت تالار عروسی
 

شرایط سخت تسهیلات ازدواج/ ضامن وام ازدواج

 ادمین   4 سال پیش   ارسال دیدگاه   ۴,۶۶۴ بازدید  
وام ازدواج, ضامن وام ازدواج, ضامن کارمند رسمی


پس مدتی که وام 3 ملیونی ازدواج به زوج های جوان جهت تسهیل در امر ازدواج و عروسی آنها داده می شود و مشکلاتی هم در آن زمان داشت در اوایل امسال بود که بر طبق تصویب مجلس وام ازدواج جوانان افزایش یافت و برای هریک از زوجین از سه ملیون به 10 ملیون تومان با بازپرداخت چهار سال تغییر یافت. با وجود عدم رضایت بانک ها از این مصوبه، این مصوبه برای بانک ها لازم الاجرا شد و اجرای آن از طریق بانک مرکزی به کلیه بانک ها ابلاغ گردید و مقرر شد این وام و تسهیلات، جهت تسهیل در ازدواج جوانان به آنها عطا شود. این درحالی است که پس از سپری شدن بیش از سه ماه از شروغ پرداخت های وام ازدواج، خبرهایی در مورد برخی سختگیری‌های شعب مختلف بانک‌ها منتشر شده است؛ این سختگیری ها سبب شده تا برخی از زوج های جوان موفق به دریافت تسهیلات و وام ازدواج نشوند.

وام ازدواج, ضامن وام ازدواج, ضامن کارمند رسمی

ضامن رسمی برای وام ازدواج

یکی از افرادی که جهت دریافت وام ازدواج به بانک ها رفته به سدی به نام ضامن خورد “نوری” است. او به همراه همسرش ا در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ثبت نام نموده اند و در لیست انتظار جهت دریافت وام ازدواج قرار گرفته‌اند. بعد از مدت یک ماه با درخواست آنها موافقت شده، ولی به عدم داشتن ضامن رسمی موفق به دریافت وام ازدواج نشده‌اند. بنا بر گفته وی، شعبه‌ای که آنها به آن مراجعه کردند شعبه از بانک سپه بوده که برای دریافت وام می بایست به آنجا مراجعه نمایند، آن شعبه از آنان ضامنی معتبر خواسته بود که حتما باید کارمندی باشد که مشغول به کار رسمی باشد. اما او در بین اطرافیانش چنین فردی را نداشت و بانک هم مورد جایگزینی نداشت تا به جهت ضامن از او قبول نماید و او ناکام از دریافت وام ازدواج مانده بود.

نوری می‌گوید: «ممکن است در برخی خانواده ها تعداد نفرادی که کارمند دولتی بصورت رسمی باشند زیاد نباشد و تعداد کارمندان رسمی در ادارات نیز روز به روز کمتر از قبل می شود به نظر می رسد این نوع درخواست بانک ها نوعی سختگیری است که جوانان نتوانند وام ازدواج تهیه نمایند و خواسته آنها که مخالف اعطای این وام بودند به تحقق انجامد. حتی اگر به جای ضامن بصورت رسمی چند ضامن غیررسمی بخواهند امر دریافت وام بهتر و راحت تر محقق می شود.

قانونی که عمل نمی شود

این نوع سختگیری ها در شعب برخی از بانک‌ها که تعدادشان کم هم نیست در حالی است که در ابلاغیه و دستورالعمل اخذ وام ازدواج‌‌، ضامن وام با دستان گشاده‌تری  انتخاب شده. به شکلی که ضامن وام علاوه بر کارمندان رسمی، کارمندان پیمانی‌، بازنشسته دولتی‌، کارمندان نــیروی نظامی و حتی کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی در آن لحاظ شده و همچنین جواز کسب ضامن نیز جهت ضمانت دریافت تسهیلات وام ازدواج مورد قبول است. حتی در قسمت دیگری از این دستورالعمل درباره متقاضیان تسهیلات وام ازدواج در مناطق روستایی‌، ضمانت یک فرد ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت او از سمت شورای اسلامی روستا مود تایید باشد نیز کفایت می‌کند. «م. سلامی»، کارمند یکی از شعب بانک مسکن که مسئولیت بخش تسهیلات بانک را برعهده دارد می‌گوید: «با توچه به اینکه وام ازدواج از جمله تسهیلات و وام هایی است که پرداخت اقساط آن طولانی با تاخیر وصل می شود و هنگام پرداخت وام هیچ سند مالکیتی هم در گرو بانک قرار نمی‌گیرد، برای بازپس‌گیری و ضامن معتبر،  بانک‌ها سختگیری می نمایند.» به گفته وی، اولویت قبول ضامن برای ما کارمند رسمی است، اما اگر شخصی نتوانست چنین ضامنی را پیدا کند، کارمند غیر‌رسمی مشروط بر اینکه بیمه باشد با تعهد محضری قبول می‌شود. این موضوع را رئیس شعبه یکی از شعب بانک‌ها نیز آن را تایید می نماید و می‌گوید: «اینکه برخی از بانک‌ها در مورد اعطای وام ازدواج زیادی سختگیری می‌کنند، اصلا قانونی نیست.» او که تمایل نداشت نامش را عنوان کند، می افزاید: «ابلاغیه‌های غیر‌رسمی جهت کاهش پرداخت‌ها وجود دارد، پس روسای برخی از شعب مجبور هستند که در پرداخت وام ازدواج سختگیری نمایند تا تنها اشخاصی بتوانند وام بگیرند که مشکلی در بازپرداخت آن وجود نداشته باشد.»

شکایت از بانکهایی که سخت گیری می نمایند

در همین موضوع شکور پورحسین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با «فرهیختگان» می‌گوید:

«بسیاری از افرادی که ازدواج می‌کنند، ممکن است شاغل نباشند. این در حالی است که این میزان سختگیری در بازپرداخت این تسهیلات منطقی نیست.»

وی با اشاره به وام‌های دانشجویی که در گذشته پرداخت شده، می افزاید:

«این وام‌ها زمانی باز پس گرفته می‌شد که فرد سر کار می‌رفت و بازپرداخت به نحوی بود که فشاری به او وارد نمی‌شد. ضمن اینکه ضمانت آن هم در حد سفته بود و بنای کار بر اطمینان استوار بود.»

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، از اشخاصی که به دلیل عدم داشتن ضامن رسمی در بانک‌های مختلف نتوانستند وام ازدواج درخواست شده را دریافت کنند خواست تا این موضوع را به کمیسیون اجتماعی مجلس گزارش نمایند تا از این طریق تخلفات وام‌های ازدواج موضع را پیگیری نمایند.[تعداد: 1    میانگین: 5/5]


سوالات، نقد و بررسی

  1. با سلام
    به يك ضامن كارمند يا بازنشسته ساكن تهران با گواهي كسر از حقوق براي وام ازدواج با كارمزد ٤٪‏ نيازمنديم. به ضامن محترم مبلغ ١ مليون تومان تقديم مي شود.
    شماره تماس: 09196389979

  2. خدا از مسولین بانکهایی که سختگیری میکنن نگزره من بعد یک سال هنوز نتونستم وامو بگیرم.از هر ضامنی بردم یه ایراد گرفتن اینا درد ومشکل قشر جوان ونمیفهمن پشت اون میز راحت چند ملیون حقوق میگیرن

  3. به یک ضامن نیازمندم ۱ میلون بهش میدم هرچی هم لازم باشه پیشش میذارم ضمانتی چک معتبر در استان ارومیه باشه. پیرانشهر باشه بهتر

سوالات، نظرات و پیشنهادات