تالار نت تالار عروسی
 

هزینه‌های عقد، عروسی و خرید جهیزیه با چه کسی است ؟

 Theshadowman   3 سال پیش   ارسال دیدگاه   ۳۴,۶۹۳ بازدید  
هزینه ازدواج


در ابتدا باید این نکته را توجه داشته باشید که هر هزینه‌ای خانواده‌های عروس و داماد انجام می‌دهند در نهایت این فرزندان آنها هستند که استفاده از آنها می‌برند و در یک خانه قرار می‌گیرد. پس مشارکت و همکاری و کمک به آنها و پرهیز از من و تویی در انجام امور باید در رأس کار قرار گیرد.

امروزه بسیاری از زوج‌ها به کمک افرادی هزینه مراسم‌ها را تأمین می‌کنند. و این طبیعی است که تمامی هزینه بر عهده شخص داماد نیست. به طور سنتی قوانین نا نوشته‌ای برای تقسیم هزینه‌های عروسی وجود دارد که در بلند مدت شکل گرفته است. اما آیا همیشه باید در بند این قوانین بود؟

ابتدا باید مشخص کنید کدام یک از اقوام در هزینه‌ها به شما کمک خواهند کرد. با این کار بخش بزرگی از برنامه ریزی برای تأمین بودجه جلو افتاده است. بی تعارف باید مشخص شود هزینه‌ها بر عهده عروس و داماد است یا خانواده‌ها و اقوام نیز کمک خواهند کرد؟

 

هزینه عروسی

اگر خانواده‌های شما هزینه‌ها را تضمین می‌کنند، زمان برنامه ریزی برای تقسیم بندی این هزینه‌ها فرارسیده. بهترین نوع تقسیم بندی یک سوم است. یعنی یک سوم را خود عروس و داماد مشترک پرداخت کنند و هر کدام از خانواده‌ها نیز یک سوم را تقبل کنند. البته راه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مثل جدا کردن بر مبنای مراسم عروسی و مراسم عقد که به طور عمومی رایج است. اما تقسیم یک سوم علاوه بر این که در برنامه ریزی‌های روزانه شما آسایش بیشتری ایجاد می‌کند، این امکان را به خانواده‌ها می‌دهد که در قبال مراسم بیشتر احساس مسئولیت کنند.

برای این کار می‌توانید یک سوم سهم هر کدام از طرفین را یک جا جمع کنید یا به طور دیگری برنامه ریزی کنید. اما به طور کل سعی کنید از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. اگر بخشی از این بودجه ندید گرفته شود قطعاً در ابتدای زندگی کمک مناسبی برای شما خواهد بود. اما باید فرض را بر این گذاشت که این یک شب تکرار نشدنی در زندگی شماست و بعد از تولدتان احتمالاً مهم‌ترین خواهد بود. پس سعی کنید با برنامه ریزی مناسب بهترین شرایط را فراهم کنید.

از قدیم خرید جهیزیه با خانواده عروس بوده است و این رسم تا به امروز پایدار بوده و به آن توجه می‌شده است. داماد و خانواده او می‌بایست برخی از اقلام مثل لوازم صوتی تصویری و فرش تهیه کنند و به نوعی جهاز داماد گفته می‌شود. در برخی از اقوام تیکه‌های بیشتری از جهاز را بر عهده خانواده داماد قرار می‌دهند. اما با توجه به هزینه‌های بالایی که داماد و خانواده او قبل از مراسم عروسی دارند مانند تهیه مسکن، خرید طلا و جواهرات، انجام مراسم عروسی امروزه کمتر خانواده‌ای خرید لوازم منزل را بر عهده داماد می‌گذارد.

تالار نت معرفی کننده بهترین برند های برگزاری مراسم در سطح ایران است. استاندارد های مورد نظرتان را با ما خواهید یافت!

در همین رابطه ببینید :

توافق زوجین نسبت به هزینه های زندگی قبل از عروسی

با کمترین هزینه مراسم عروسی خود را برگزار کنید[تعداد: 107    میانگین: 2.9/5]


سوالات، نقد و بررسی

  1. تالار قشنگیه

  2. سلام ممنون میشم این سوال من را جواب بدید هزینه آرایشگاه داماد با کدام خانواده است؟

سوالات، نظرات و پیشنهادات